שבתון - קורסים והשתלמויות מורים שבתון - מסלולי לימודים לתואר שני, קורסים והשתלמויות למורים ולקהל הרחב              13/08/2022

ימים פתוחים    עוז לתמורה / אופק חדש    לציבור הדתי    תואר שני    למידה מרחוק    חיפוש קורס    פנו ליועץ לימודים    קורסי ספטמבר/אוקטובר    העשרה ופנאי    חשוב בשבתון    זכויות מורים     משרות הוראה    

האוניברסיטה העברית בירושלים - בית הספר לחינוך - המחלקה להשתלמויות ולפיתוח מקצועיהאוניברסיטה העברית בירושלים - בית הספר לחינוך - המחלקה להשתלמויות ולפיתוח מקצועיהאוניברסיטה העברית בירושלים - בית הספר לחינוך - המחלקה להשתלמויות ולפיתוח מקצועי

מקום הלימודים:ירושלים

 פנו לייעוץ ולהתאמה אישית - לקידום מקצועי ואישי שלכם 

*דואל
*פלאפון
*שם


האוניברסיטה העברית ביה ס לחינוך

פרקטימטיקה - למידה מבוססת פרויקטים בתעשייה, בשיתוף ובמימון תעשידע ו"קרן טראמפ" - בלמידה מרחוק

פרקטימטיקה הינה תכנית ייחודית המחברת בין עולם החינוך לתעשייה, במטרה להבין כיצד המתמטיקה באה לידי ביטוי בעולם האמיתי, תוך כדיי התמודדות עם בעיות מורכבות ובליווי מנטורים.ות מהנדסים.ות מהתעשייה.

התכנית פותחה ביוזמת קרן טראמפ The Trump Foundation - קרן טראמפ ובשיתוף עמותת עשיידע ובית הספר לחינוך באונ׳ העברית בירושלים האוניברסיטה העברית,

המשמש כצוות אקדמי מלווה לתכנית, ומיועדת למורים ומורות לכיתות ט'.

הקורס מיועד בעיקר למורים למתמטיקה בבית ספר על יסודי הרוצים לשדרג את ידע התוכן המתמטי להוראת מתמטיקה בהקשר (מתמטיקה יישומית) ולהיחשף לשיטות הוראה חדשניות: למידה מבוססת פרויקטים ולמידה מבוססת פתרון בעיות (יתאים גם לבוגרי תכנית להרחבת הסמכה להוראת מתמטיקה ל-5 יחידות).

הקורס יתקיים באופן היברידי וישלב בתוכו מפגשים סינכרוניים בלמידה מרחוק ומספר מפגשי פא"פ. במסגרת הקורס תפעל קהילה שמלווה פרויקטים של מורים.

רציונל הקורס:

לרוב בשיעורי מתמטיקה התלמידים פותרים תרגילים שאין להם כל קשר או חיבור למציאות. הקורס "פרקטימטיקה" מאפשר התפתחות מקצועית של מורים באמצעות שילוב של מספר כלים חדשניים: עיצוב משימות מתמטיות בהקשר תעשייתי אמיתי והתנסות בלמידה מבוססת פרויקטים. שילוב זה מכוון לפתח אצל מורים ובהמשך אצל תלמידים רמות בקיאות מתמטיות גבוהות: מסוגלות למידול של מצבים מורכבים, יכולת לפתח ולהעריך גישות ואסטרטגיות חדשות לפתרון בעיות במצבים חדשים, יכולת לתמרן בין ייצוגים שונים, קישורי הנמקה ותקשורת מדעית ועוד.
הקורס יתייחס להיבטים פרקטיים ותיאורטיים של למידה מבוססת פרויקטים במתמטיקה. במהלך הקורס יחשפו המורים למשימות מתמטיות בהקשר תעשייתי ולדרכי שילוב בהוראה (בדגש על חט''ב מצוינות והקבצה א'). המורים יובילו קבוצת תלמידים בביצוע פרויקט מתמטי לימודי.

מטרה:

המטרה העיקרית היא להעמיק ידע של אנשי חינוך בנושא למידה מבוססת פרויקטים (למ"פ). על מנת להשיג מטרה זו על משתתפי הקורס להתנסות בלמידה מבוססת פרויקטים כלומדים, להכיר מונחים בסיסיים ושיטות הוראה תומכות בלמ"פ (פתרון בעיות, למידה מבוססת חקר) ולבסוף לתכנן/ ליישם למ"פ.

מטרות משניות:

 • שדרוג ידע תוכן מתמטי להוראה של מורים, בדגש בעיות בהקשר, אוריינות, משימות ברוח PISA.
 • היכרות עם סביבות למידה טכנולוגיות (GeoGebra classroom, Desmos Teacher) .
 • עיצוב משימות מקוריות

תכנים מרכזיים:

 • בעיות בהקשר ופיתוח ראיה מתמטית.
 • מסגרת מושגית של PISA.
 • מידול מתמטי.
 • למידה מבוססת פתרון וחיבור בעיות.
 • למידה מבוססת פרויקטים (למ"פ).
 • שינוי חוזה דידקטי במעבר ללמ"פ.
 • שיח טרנספורמטיבי בלמ"פ (transformative communication)
 • היבטים רגשיים של הוראה.
 • יישום של למ"פ במתמטיקה.

מטלה מסכמת:
כתיבת מסלול משוער של פרויקט מבוסס על משימה מתמטית בהקשר תעשייתי ודיווח על ביצוע פרויקט בפועל עם קבוצה של תלמידים. רפלקציה קצרה על התהליך.

קהל היעד של התכנית:
מורים מבתי ספר בתכנית פרקטימטיקה
מורים של חט"ב בכיתות מצוינות ומנהיגות מדעית טכנולוגית.
מורים למתמטיקה בבית ספר על יסודי (כולל בוגרי תכנית להרחבת הסמכה להוראת מתמטיקה ל-5 יחידות לימוד),
מורי מורים המעוניינים להתנסות במודל חדש של למידה מבוססת פרויקטים.
מעצבי סביבות למידה.

דרישות התכנית:
נוכחות חובה בשיעורים (מעל 20% היעדרות, ההשתתפות בקורס לא תוכר).
השתתפות פעילה בשיעורים (מפגשי הקהילה ).
ביצוע פרויקט מסכם –תכנון, יישום וניתוח של למ"פ מתמטיקה עם קבוצה של תלמידים במהלך השנה.

הנחיית הקורס:
את הקורס יוביל וינחה ד"ר אליק פלטניק חבר סגל וחוקר בבית הספר לחינוך, באוניברסיטה העברית בירושלים ומומחה בחינוך מתמטי. ד"ר פלטניק, חוקר ומומחה ללמידה מבוססת פרויקטים ולמידה מעוגנת גוף. בנוסף, לד"ר פלטניק ניסיון של מעל 13 שנה כמורה וכרכז מתמטיקה בתיכון ובחט"ב.
בנוסף, ישולבו בקורס שתי הרצאות אורח.
חלק חשוב ומרכזי בקורס הוא פעילות של הקהילה למידה מבוססת פרויקטים.

מי מצטרף אלינו? - פנו למידע

התכנית ללימודי ניתוח התנהגות יישומי - (ABA (Applied Behavior Analysis 

ניתוח התנהגות הינה גישה מדעית מובילה הכוללת תחום פילוסופי, מחקרי ויישומי. ניתוח התנהגות יישומי צמח מתוך תחום המחקר המדעי של התנהגות ועקרונות הלמידה, כאשר הנחת היסוד הינה, שהתנהגות האדם מושפעת על ידי אירועים שהתרחשו בעבר ובהווה, בשילוב השפעתם של גורמים אורגניים ופיזיולוגיים.

במסגרת תכנית הלימודים של בית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית בירושלים, אנו שמים דגש על התנהלות מקצועית ואתית ברמה הגבוהה ביותר, על מנת לאפשר למשתתפים לסיים את הלימודים כמנתחי התנהגות מובילים בארץ.

מנתחי התנהגות מטפלים במגוון של קשיים בתחומים של קשב וריכוז, אוטיזם, הפרעות התפתחותיות נוספות וילדים ללא אבחונים עם קשיי התנהגות. במסגרת התערבויות אלו מנתחי התנהגות מבצעים תהליכי הערכה, תכנון, הדרכה ויישום של תכניות התערבות שכוללות שינויים והתאמות בסביבת המטופל על מנת לייצר שינויים בעלי משמעות חברתית. הגישה כוללת תהליכים של תצפית ישירה, מדידה והערכה תפקודית על מנת להבין את ההקשרים בין התנהגות לסביבה.

התחום של ניתוח התנהגות הופך למוכר יותר בשנים האחרונות, וניתן למצוא מנתחי התנהגות שפועלים במגוון של מסגרות חינוכיות וטיפוליות כגון בתי ספר וגנים, מעונות יום, מרכזי דיור ותעסוקה וכן עובדים באופן פרטי עם משפחות. 

מטרות

 • הכשרת אנשי מקצוע לעבוד כמנתחי התנהגות מוסמכים בסביבות חינוכיות וטיפוליות מגוונות.
 • הכנת בוגרי התכנית למבחני ההסמכה הבינלאומיים בתחום.  
 • הקניית ידע עיוני ומעשי והתמקדות בתיאוריות ותהליכים של ניתוח התנהגות יישומי.
 • יצירת עתודת מנתחי התנהגות ישומיים, שהנם חלק מהקהילה המקצועית הבינלאומית הענפה בתחום.

קהל יעד

אנשי חינוך וטיפול,  אשר מעוניינים לעבוד כמנתחי התנהגות במגוון סביבות ואוכלוסיות חינוכיות, ציבוריות ופרטיות.

מי מצטרף אלינו? - פנו למידע


לוח מועדי קורסים - האוניברסיטה העברית בירושלים - בית הספר לחינוך - המחלקה להשתלמויות ולפיתוח מקצועי  קורסים הנפתחים בחודשים הבאים         
23/10/2022 התכנית ללימודי ניתוח התנהגות יישומי ( ABA) -מחזור ח' - פתיחה אוקטובר 2022 - פנו לבירור מועד מדוייק       פנו למידע על הקורס 

01/11/2022 הסמכה להוראת מחוננים ומצטיינים- פתיחה נובמבר 2022       פנו למידע על הקורס 

01/11/2022 קורס הנחיית קבוצות והובלת צוותים- בתחום חינוך, חברה וקהילה - פתיחה נובמבר 2022       פנו למידע על הקורס 

06/11/2022 הכשרת מדריכות-יועצות חינוכיות טיפוליות לגיל הרך (לידה עד 3 שנים)- באישור מקצועי של זרוע העבודה, משרד הכלכלה. פתיחה נובמבר 2022       פנו למידע על הקורס 

01/12/2022 קורס גישור - מיומנויות לניהול ויישוב קונפליקטים- לאנשי חינוך וחברה- פתיחה דצמבר 2022       פנו למידע על הקורס 

01/02/2023 קורס גישור משפחתי וחינוכי- קורס המשך, למסיימי קורס גישור בסיסי- פתיחה פברואר 2023       פנו למידע על הקורס 

 פנו לייעוץ ולהתאמה אישית - זה הזמן להתקדם

*דואל
*פלאפון
*שם