שבתון בפייסבוק
שבתון - הפורטל השלם למורה המשתלם
הפורטל השלם למשתלם מסלולי לימוד וקורסים ›› ד'ר שולמית רונן

ביה'ס לתרפיית אור צליל וצבע - דר' שולמית רונן

קריית טבעון

לקבלת מידע ויעוץ אישי
השאירו פרטים
לנציג לימודים

ביה'ס לתרפיית אור צליל וצבע - דר' שולמית רונן - קורס מנדלות - המנדלה ככלי יצירה ופענוח

תרפיית אור צליל וצבע

המנדלה ככלי יצירה ופענוח

שיטת ד"ר שולמית רונן – תרפיית אור צליל וצבע

המנדלה היא סמל עתיק המשקפת את נפש האדם ואת נשמתו. זוהי דיאגראמה מקודשת, או סמל של הגות ומדיטציה. משמעות ופרוש השם מנדלה - היכל המהות השוכנת בתוכנו. פירוש המילה מנדלה בסנסקריט "מעגל מקודש", המנדלה מסמלת את צורתו של היקום. המנדלה יוצרות מעגל גדוש בקווים והיא מורכבת מרישומים פשוטים או מורכבים, סמלים, דמויות, אלמנטים מהטבע, צורות גראפיות ועוד. המנדלה היא ציור מעגלי אנרגטי ועוצמתי, הגורמת למתבוננים בה להעלות את הרמה הרוחנית ויוצרת חיבור פנימי עמוק, באמצעות עוצמתה הויזואלית יוצרת כלי חזק בתהליכי ריפוי.

 

ציור המנדלה מאפשר זרימה מהחוצה פנימה ומן הפנים החוצה, מהווה מעגל אנרגטי המצייר את אנרגיית החיים. רבים השבטים שריפאו בעזרת המנדלה, על יד כך שהם מציירים מנדלה על האדמה, סביב לאדם החולה. המנדלות היו נפוצות בתרבויות שונות ברחבי העולם ובכלל זה – הטיבטים הבודהיסטים, האבורג'ינים והילידים מאמריקה הצפונית והדרומית. ההתבוננות במנדלה יכולה להוביל לתובנות שיש בהן מן המסתורין. זוהי חוויה בלתי מודעת של האדם, המהווה שער אל הרבדים הפנימיים ואשר פותחת את נפשו ואת רגשותיו לשפת הסמלים של הנשמה. זו שפה שימושית ומעשית, וברגע שהיא חזותית ויש בה התבוננות ותנועה דינאמית, היא מובנת ומסייעת להלך בנתיב בו אנו פוגשים את עוצמת השינויים. המנדלות מעצם צביעתם, מאפשרות תהליך מאד עמוק, ללא צורך במילים או תרגום "מדוע ולמה", כאן ניתנת ההזדמנות והאפשרות לנטרל את החשיבה/אינטלקט בצורה לא מודעת, אשר לעיתים עוצרת מבעדנו "להיעשות ולהיות" חופשיים במעשינו ללא שיפוט וביקורת.

 

ניתן להשוות המנדלות לרחם - המכילה, מפרה ויוצרת חיים מלאים, שכל הפוטנציאל טמון וגלום בה. ניתן להתבונן בפוטנציאל שבאדם ואת אשר מאפשר וניתן לממש במלואו, ולעיתים בגלל חינוך, תבניות התנהגות והרגלים מושרשים איננו מממשים את עצמנו במלואנו. גילוי סמלי נשמתך באמצעות המנדלה הוא תהליך רב עוצמה להתמרה ושינוי ברמה האישית וברמה המקצועית כאחד. זהו כלי המאפשר לשוב אל עומק ההבנה והתבונה של הכוחות היצירתיים הצפונים בתוכנו. ציור המנדלה מסייע לפתוח את העיניים ולחבר את הלב והנשמה לנתיב שבו נתבונן, נרגיש, נחוש ונממש דברים בהם לא התנסינו עד כה.

 

המנדלות מאפשרות הזדמנות לחקור לעומק את המסתורין בצביעת מנדלות רחבות, אישיות וקבוצתיות, תמונות נוף, טבע או עצמים דוממים. ציור המאפשר גילוי התגלמות הנשמה שבתוכנו. מנדלות מאפשרת צמיחה, גדילה והתפתחות ממקום כנה ואמיתי בתוכנו המאפשר את ההזדמנות לפתוח בתוכנו צוהר להתחדשות מחודשת, המאפשרת את הנביטה והצמיחה מתוך בחירה לאפשרויות, לשמחה ולהתרחבות הפנימית הנובעת מתוך התרחבותו של הלב ולחוכמתו, ולתהליך המאפשר אהבה ל"אני האמיתי" החבוי עמוק במעמקים של עצמנו ללא תנאי ומתוך קבלה של עצמנו.

באמצעות המנדלות נחווה יצירה וצמיחה אישית, העצמה והתבוננות פנימית. ההתנסות תסייע להבנת המנדלה ככלי לפענוח , ייעוץ והכוונה. זו שפה שימושית ומעשית, וברגע שהיא חזותית ויש בה התבוננות ותנועה דינאמית, היא מובנת ומסייעת להלך בנתיב בו אנו פוגשים את עוצמת השינויים.

 

למי מומלצת סדנא זו? ומה התועלת שבריפוי על ידי הדמיה וציור המנדאלה ?

לבוגרים מבינינו החווים – תחושת עצב ובדידות הנחווים עקב "אובדנים", לתקופות של שינויים וצמתים במסע חיינו, לאותם החווים תחושה של כעס בתוכם, לאלה אשר תחושת המתח גורמת לחוסר יכולת להתרכז ולזיכרון חלש, לאותם אשר מסיבה כלשהי נפגע הדימוי העצמי וביטחונם העצמי, לאלה אשר מסיבות לא מובנות מרגישים "חלשים" וחסרי כוחות, ולכל אדם אשר מוכן ורוצה שמחה , אהבה ואור לחייו.
לילדים ולאלה המוכנים לחזור ולו במעט "לילד הפנימי" השוכן בתוכם – לילדים אשר סבלו מבעיות של הפרעות מוטוריות, לאותם אשר מסיבות שונות נבצרה מהם ההזדמנות והאפשרות להעצים את אישיותם, לילדים אשר להם קושי בקשב וריכוז, עצבנות בלתי מוסברת וקשיי למידה בגלל סיבות שונות, לילדים פסיביים ואפטים אשר להם קושי בתקשורת.

 

ילדים מוקסמים ומתפעלים מהצבעוניות ושמחים להתבונן במנדלה. ההתבוננות בציור המעגלי וצביעת המנדלה מרגיעה, ממקדת ומרכזת את תוכו של האדם. לילדים מאד מומלץ לעסוק בהתבוננות וצביעת מנדלות לפני מצבים הדורשים מהם ריכוז ומיקוד, כגון: הכנת שיעורים, לימוד למבחן או כעזרה בזמן התפרצויות זעם וחוסר שקט. מעצם הצביעה, המנדלה מעודדת ומפתחת את היצירתיות ואת הכישרונות החבויים אצל ילדים ומבוגרים כאחד. התבוננות בציורי מנדלות וציורם עשוי להוות כלי עזר עוצמתי המסייע למורים ומחנכים, להורים ולכל הנמצאים בסביבתם.

 

התבוננות בציורי המנדלה ככלי יצירה, פענוח וטיפול

עבודה עם המנדלות מאפשרת לסייע ולשפר יכולות ואיכויות תפקוד על מגוון גווניה ואיכות חיים של ילדים, מתבגרים, ומבוגרים כאחד.

ציור המנדלה מתאפשרת ומתאימה למצבים שונים, כגון:

  • בעיות קשב וריכוז - ADD - ADHD .
  • קשיי למידה.
  • דיסלקציה על גווניה השונים.
  • הפרעות בתקשורת - שפה ודיבור ועשויה לסייע במצבי גמגום.
  • עיכובי התפתחות על שלביו השונים.
  • האצת רכישת השפה, במצבים של טראומה או מעבר מארץ אחרת.
  • שיפור יכולת הריכוז והמיקוד, והעלאת רמת הקשב הפנימי והחיצוני.
  • שיפור מיומנויות תפקוד הרגש והלמידה ותפקודים קוגניטיביים, כגון: זיכרון, קואורדינציה, תיאום עין – יד כמיומנות מוטורית עדינה וגסה, עיבוד קולי וחזותי המפתח תנועה וכישורים תקשורתיים, תשומת לב לפרטים , הפחתת היפר אקטיביות ואימפולסיביות, שיפור ושליטה במשמעת העצמית, סבלנות וסובלנות עצמית וסביבתית, ויכולת ריכוז בסביבה עם הפרעות סביבתיות- ויזואליות ושמיעתיות.

למוח דרכים רבות משלו לתרגום וחיקוי – חיקוי כמנגנון למידה רב עוצמה, שדרכו הילד רוכש יכולת קוגניטיבית התלויה במסוגלות מוטורית, ויסות רגשי אשר מאפשר לילד לבחור להתייחס לגירוי או להתעלם ממנו, אינטראקציה הדדית לשיתוף המאפשרת ליצור קשרים חברתיים ולפתח את תחושת "האני או העצמי", ועל כן ישנה חשיבות לאפשר לילד/מבוגר את איכויות יכולותיו, והזדמנות שיפתחו בפניו דרך בהירה, זורמת ומאירה לתחושות, רגשות וחשיבה זורמת וקלילה באמצעות הצבעים, אשר תוביל לתבונה של הבנה ופיתרון של מהות עשייתו, ויתחיל מעצם בחירת הצבעים המתאימים לו, לעורר התכוונות והכוונה במוחו לאחר המשוב החיובי להתנסויות נוספות, לתחושות, להקשבה, לבוננות והבנה הנובעת מעצם הוויתו ומהותו וחוויות חיים והתנסויות הניתנות להגשמה בחיי היומיום.

הדמיה של המנדלה בזמן ציור ומדיטציה שהצבעים מזמנים, מאפשרת לכל אדם מעצם הציור וההתבוננות, תחושה של שקט פנימי עמוק, ומעבר לחוויית השקט התודעתי – זוהי הזדמנות לתמוך ולהחזיר את חווית האיזון והביטחון בתוכנו.

© כל הזכויות שמורות לד"ר שולמית רונן

מתארגנת קבוצה - לפרטים ורישום – מלאו פרטים בטופס המידע בדף זה


   לוח מועדי קורסים הנפתחים בחודשים הקרובים   מועד פתיחה שם קורס  
     
09/01/2018 קורס סוד הצבעים המשלימים ומעבר- 12 מפגשים מרתקים - בנושא - הפסיכולוגיה של הצבע - קורס בוקר       פנו למידע על הקורס 

11/01/2018 קורס סוד הצבעים המשלימים ומעבר- 12 מפגשים מרתקים - בנושא - הפסיכולוגיה של הצבע - קורס ערב       פנו למידע על הקורס 

18/01/2018 סדנת צבע ההצלחה - סדנת בוקר       פנו למידע על הקורס 

21/01/2018 סדנת צבע ההצלחה - סדנת ערב       פנו למידע על הקורס 

29/01/2018 קשת הצבעים במעגלי החיים – קורס בוקר       פנו למידע על הקורס 

04/02/2018 קורס קשת הצבעים במעגלי החיים - 12 מפגשים מרתקים - קורס בוקר וקורס ערב       פנו למידע על הקורס 

21/02/2018 סדנה מהו הקשר בין צבעים לעסקים       פנו למידע על הקורס 

21/03/2018 סדנת גילוי עצמי דרך הצבע       פנו למידע על הקורס 

30/04/2018 סוד הצבעים המשלימים ומעבר –קורס בוקר       פנו למידע על הקורס 

23/05/2018 הצבעים ככלי בידי המורה/הורה - הבנת מסע צבעי הקשת אצל ילדים ותקשורת יצירתית והתמודדות טובה יותר עם הקורה בכיתה       פנו למידע על הקורס 

        פנו ליועץ לימודים - ד'ר שולמית רונן יש לכם שאלות ? רוצים לדבר ולהתייעץ איתנו ?
      לא מצאתם מועדים מתאימים ? פנו אלינו ונציע לכם אפשרויות נוספות