שבתון בפייסבוק
שבתון - הפורטל השלם למורה המשתלם
הפורטל השלם למשתלם אקדמי - תואר שני ›› מכון שכטר למדעי היהדות

מכון שכטר למדעי היהדות

ירושלים

לקבלת מידע ויעוץ אישי
השאירו פרטים
לנציג לימודים

מבצע הטבה לפונים

מכון שכטר למדעי היהדות - לימודי תואר שני ביהדות -  במכון שכטר למדעי היהדות -  בירושלים
מבצע מבצע לגולשי שבתון

מכון שכטר למדעי היהדות

עד 5000 שח מלגה לסטודנטים בשנה א
50% הנחה מדמי רישום לנרשמים בימי הייעוץ


מבצע לגולשי שבתון

מכון שכטר למדעי היהדות

עד 5000 שח מלגה לסטודנטים בשנה א
50% הנחה מדמי רישום לנרשמים בימי הייעוץ

תואר שני ביהדות - מכון שכטר

מכון שכטר למדעי היהדות - תואר שני ביהדות זה שכטר

ההרשמה בעיצומה לשנת הלימודים תשע"ח

במכון שכטר יחכו לכם:

  • אפשרות ליום לימודים מרוכז בשבוע
  • 5,000 ש"ח מלגת לימוד (מועד ניצול המלגה – לבחירת המורה הנמצא בשבתון)
  • תכנית מלגות מגוונת
  • הלימודים מוכרים לצרכי גמולים מקצועיים ע"י משרד החינוך
  • קורסים בודדים במעמד שומע חופשי - מוכרים לגמולי השתלמות

מכון שכטר למדעי היהדות, השוכן בשכונת נווה גרנות בסמוך למוזיאון ישראל והכנסת בירושלים, הינו אחד המוסדות האקדמיים המובילים בישראל ללימודי תואר שני במדעי היהדות. חווית הלימודים במכון שכטר מאופיינת באווירה פתוחה ופלורליסטית, ממנה נהנים סטודנטים מכל רחבי הארץ, המייצגים קשת רחבה של דעות ותפיסות עולם בחברה הישראלית.

התואר השני במכון שכטר מוכר ע"י המועצה להשכלה גבוהה ומורכב מתכנית רב תחומית הכוללת 14 תחומי לימוד מגוונים במדעי היהדות. הגישה האקדמית הייחודית בשכטר משלבת דרכי לימוד מסורתיות עם גישות מחקר מודרניות. לצד הדיון ההיסטורי והטקסטואלי במקורות היהדות, מתנהל שיח תרבותי ואקטואלי, המתמודד עם הדילמות המוסריות-חברתיות של החברה הישראלית בימינו.

במכון יחכו לכם סגל הוראה מעולה, יחס אישי וקשר ישיר עם המרצים והסגל המנהלי, מלגות לימוד, קמפוס חדש ומרווח עם חניה בשפע, ספריה וסביבת לימודים פורה ומעשירה.

לימודי האישה ביהדות

התכנית ללימודי האישה והיהדות במכון שכטר היא תכנית בין-תחומית אשר הייתה הראשונה בתחומה.
התכנית מציעה תואר שני במדעי היהדות עם התמחות בלימודי האישה והיהדות ומהווה שילוב ייחודי בין פמיניזם ויהדות. זאת באמצעות לימוד טקסטים מסורתיים ומחקרים חדישים מתחומי דעת מגוונים.

התכנית מדגישה את תרומתן, חוויותיהן והווייתן של הנשים בחברה היהודית, אשר זכו עד כה להתייחסות מועטה הן בחקר תולדות עם ישראל והן בחקר הספרות היהודית המסורתית.
ניתן ללמוד את התחום במבנה רחב (כתחום ראשי) או במבנה מצומצם יותר (כתחום משני).

למידע מפורט על תואר שני לימודי האישה והיהדות.

לימודי האמנויות ביהדות

לימודי התחום אמנויות ביהדות מציעים לסטודנטים לימודי תואר שני מרתקים ומעניינים, וחיבור מיוחד בין יצירתיות ויהדות.
במסלול זה תוכלו ללמוד על אמנים יהודים וישראלים ידועי שם, להתרשם מיצירות אדריכלות מרשימות ואף ליצור אמנות בהשראת מקורות יהודיים.
הקורסים יפתחו בפניכם אשנב אל העבר היהודי באמצעות פסיפסים בבתי כנסת עתיקים, ואיורים מרהיבים שבכתבי יד עבריים מימי הביניים. באמצעותם תלמדו על העשייה האמנותית היהודית לדורותיה, על ייחודה וכיצד הושפעה מסביבתה הנוכרית.

למידע על תואר שני לימודי האמנויות ביהדות

לימודי  ירושלים וארץ ישראל

התכנית מתמקדת בחקר ארץ ישראל וכוללת תחומי מחקר שונים ומגוונים:
היסטוריה, ארכיאולוגיה, מדע הדתות ואקולוגיה.
התכנית מביאה את הלומדים למבט אינטגרטיבי מחד, אך עם יכולת למחקר מעמיק מאידך, ומסייעת להבנת התהליכים שהתרחשו בחבל ארץ קטן, אך עתיר משמעויות בימי קדם כמו בימינו.

תחום זה מיועד לסטודנטים אשר עיסוקם המקצועי קשור בלימודי ארץ ישראל, תולדותיה ותרבויותיה וכן לכל המעוניינים להעמיק את ידיעותיהם בלימוד היצירה התרבותית, הרב-לאומית והרב-גונית שבמרכזה ארץ ישראל.

למידע על תואר שני לימודי ירושלים וארץ ישראל

מקרא

המקרא הוא אבן היסוד של תרבות ישראל.
הסטודנטים של התכנית לומדים להעריך את התנ"ך בעיני המסורת וגם מפרספקטיבה ביקורתית, כתשתית הספרות העברית, כמקור השראה לתיאולוגיה היהודית וכמקור לראשית תולדות עם ישראל.
המקרא הוא תוצר של זמן ומקום ויש לבחון את תפקידו בלימודי היהדות ואת משמעותו העכשווית.

לימודי המקרא מכוונים להביא את התלמידים להבנת הצורות השונות של הספרות המקראית לפי הקשרן הספרותי וההיסטורי, לעודד פיתוח גישה ביקורתית וכן מסורתית אל הטקסט, ולבחון את תפקיד המקרא בלימודי היהדות ואת משמעותו כמשאב חינוכי.

תלמוד והלכה

התלמוד מהווה את יצירת המופת של חז"ל במשך למעלה מ-500 שנה ואחת מהיצירות המרכזיות של העם היהודי המקרינה השפעה על החיים היהודיים בכל הזמנים.
במרוצת הזמן הוא הפך למקור העיקרי להלכה ולאגדה וחמישים דורות של יהודים חידדו את שכלם דרך לימוד התלמוד.
ההלכה היא הדרך היהודית הייחודית לעבוד את האלוהים ולחיות בחברה מתוקנת.
ישראלי הלומד תלמוד והלכה מתחבר עם מורשתו ושואב כח רוחני להתמודדות עם אתגרי ההווה.

מטרת הלימוד בתחום זה היא להקנות לסטודנטים כלים שיאפשרו להם לעיין בספרות התלמוד וההלכה בצורה מעמיקה וביקורתית.
תוכנית הלימודים מורכבת ממבואות לתרגילים בתלמוד, בספרות הפוסקים ובספרות התשובות לסמינרים בסוגיות אקטואליות כגון החינוך בספרות הרבנית, מעמד האישה בהלכה ורפואה והלכה.

מדרש ואגדה

ספרות האגדה של חז"ל מבטאת עולם רעיוני עשיר ומשקפת ערכי יסוד בעולמם של החכמים.
המפגש בין עולם רעיוני זה ובין העיון המעמיק במקרא מוצא את ביטויו בצורות המדרש.

מטרת הלימוד בתחום זה לחשוף את התלמידים למגוון הצורות הספרותיות ולדרכי הלימוד והעיון הכלולים בספרות המדרש והאגדה של חז"ל, ולהקנות להם כלים שיאפשרו קריאה מעמיקה וביקורתית בספרות זו.
תכנית הלימודים מפגישה את התלמידים עם חיבורים שונים, עם צורות ספרותיות מגוונות ודרכי ניתוחן, ועם נושאים ובעיות שהעסיקו את החכמים במאות הראשונות לספירה.

מחשבת ישראל

ההתמודדות הרעיונית עם שאלות הקיום העמוקות ביותר מצאו ביטוי בהגות היהודית.
לימודי מחשבת ישראל מבקשים להפגיש את התלמידים עם כיווני המחשבה העיקריים שהתפתחו במהלך הדורות.

מטרת הלימודים במחשבת ישראל, היא לפתח אצל התלמידים התמצאות ביצירות המופת של המחשבה היהודית לדורותיה, ולהקנות להם כלים ומיומנויות לניתוח מקורותיה.
כמו כן, נועד תחום זה לשפר את יכולת הסטודנטים לדון בבעיות דתיות, קיומיות ותרבותיות המעסיקות את המחשבה היהודית בימינו.
במסגרת זו יושם דגש על הזיקה הקיימת לאורך כל התקופות בין מחשבת ישראל לבין מחשבת העמים, ובין הרעיונות ודפוסי החשיבה המאפיינים את המחשבה היהודית בזמן מסוים לבין המציאות ההיסטורית באותה תקופה.

תולדות עם ישראל

לימודי תולדות עם ישראל מבוססים על שילוב בין היכרות עם המקורות וספרות המחקר בתחום לליבון בעיות יסוד הנוגעות לקיום היהודי בעבר ובהווה.
הסטודנטים נחשפים למגוון גישות – מסורתיות וחדשניות – ביחס לדרכי ייצוגו של העבר היהודי ומעת לעת גם לשיח המחקרי ההיסטורי הרחב יותר שמסייע לתת הקשר לדיון.

מטרה מרכזית של הלימודים בתחום היא להציג את המחקר ההיסטורי של התקופות השונות, כמו את הזיכרון ההיסטורי בחברה בת זמננו, כמתפתחים ודינמיים ולדון באופן ביקורתי בעבודותיהם של היסטוריונים בני דורות שונים.

חינוך יהודי 

ההתמודדות עם האתגר של החינוך היהודי והוראת מקורות יהודיים במדינה מודרנית מעסיקה את העם היהודי למעלה ממאה שנה. ההתמחות בלימודי חינוך יהודי כוללת לימוד סוגיות מרכזיות בהתמודדות זו כגון: זהות יהודית-ישראלית, חינוך לערכים, חזון בחינוך יהודי, תכניות לימודים ואידיאולוגיות, מגדר בחינוך יהודי, תולדות החינוך היהודי, פילוסופיה של החינוך, ועוד. המפגש והדיון בסוגיות אלו במהלך הלימודים לתואר השני בחינוך יהודי, מאפשרת לסטודנטים לקבל פרספקטיבה על אתגרים אלה ולפתח כלים להתמודד איתם.

מתוך היענות לחיפוש בציבור הישראלי אחר חוויה רוחנית ומתוך רצון של מחנכים לשלב חוויה זאת במערכת החינוך הפורמלית ובלתי פורמלית, אנחנו מציעים גם קורסים הקשורים לחינוך יהודי רוחני. בין הקורסים הייחודיים לתחום זה: פרקטיקות רוחניות בקבלה ובחסידות; פסיכולוגיה, יהדות, ורוחניות; מבוא לחינוך רוחני, חינוך רוחני הלכה למעשה, ועוד.

למידע על תואר שני בהתמחות חינוך יהודי

לימודי משפחה וקהילה

התכנית ללימודי משפחה וקהילה נועדה לקשר בין מקורות היהדות והחברה הישראלית, בין מדעי היהדות ומדעי החברה והחינוך, בין העיון למעשה ובין לקחי העבר למשימות ההווה.
המשפחה והקהילה הם שני מבני יסוד חברתיים הממלאים תפקיד מרכזי ברמה האוניברסאלית, בתרבות המערבית ובעולם היהודי בפרט.

במסגרת לימודי התחום נבחן את מעמדו של הפרט אל מול מבנים אלה בפתחה של המאה ה-21 בדגש על דור האינטרנט והגלובליזציה, עידן המעמיד את מושגי הזהות הקולקטיבית המוכרים לנו במבחן.

למידע על תואר שני בהתמחות משפחה וקהילה

יהדות זמננו

מטרת הלימודים בתחום זה היא לחשוף את הסטודנטים למגוון פניה של החוויה היהודית בתקופה שמראשית המאה העשרים ועד ימינו ולאתגרים שחוויה זו העמידה ומוסיפה להעמיד בפני העולם היהודי.
הלימודים בתחום יהדות זמננו יהיו בעלי אופי רב תחומי – הן בתחומי הדעת (דיסציפלינות) והן בתכני הלימוד.
הם ישלבו בין עיון היסטורי בהיבטים המרכזיים של החוויה היהודית במאה השנים האחרונות לבין קורסים במחשבת ישראל ובתחומי דעת נוספים.
בכך יתוודעו הלומדים לדרכי ההתמודדות המגוונות של היהודים עם מציאות חדשה זו.

יהדות ספרד וארצות האסלאם

תחום זה יפגיש את הסטודנטים עם העולמות המגוונים שהתפתחו בקהילה היהודית הספרדית, בעולמם של מגורשי ספרד וכן בקהילות היהודיות בארצות האסלאם בימי הביניים ובעת החדשה.
הלימודים בתחום זה יהיו בעלי אופי רב-תחומי:
הם יתבססו על קורסי חובה שיאפשרו לסטודנטים להתוודע לחוויה ההיסטורית והתרבותית בקהילות אלו.
בנוסף, יתווספו עליהם מגוון קורסי בחירה בתחומי ההיסטוריה היהודית, מחשבת ישראל, הספרות, ההלכה, האמנות, המגדר ועוד.

למידע על תואר שני בהתמחות יהדות ספרד וארצות האסלאם

מרפא

מרפא היא תכנית חדשה וייחודית ללימודי תמיכה רוחנית ויהדות, המעניקה הכשרה חינוכית, טיפולית והוליסטית, לסיוע לאנשים שמתמודדים עם מצוקות שונות.
בוגרי התכנית יסיימו אותה הן עם תואר שני במדעי היהדות עם התמחות בלימודי משפחה וקהילה, והן עם תעודה לעסוק בליווי רוחני שתהיה מוכרת ע"י רשת הארגונים לליווי רוחני בישראל.

למידע נוסף על התכנית לתואר שני "מרפא"

 

משל"י

תכנית דו-שנתית מטעם בית המדרש לרבנות ע"ש שכטר, המשלבת לימודי קודש בחברותא יחד עם לימודים אקדמיים לתואר שני במדעי היהדות מטעם מכון שכטר. משל"י מציעה מפגש מעמיק ומעשיר עם מורשת ישראל והמקורות היהודיים לצד התמודדות עם אתגרי החברה הישראלית. הלימודים מתקיימים במסגרת בית מדרש מסורתי, ולמעוניינים ניתנת האפשרות להמשיך ללימודי הסמכה לרבנות.
שכ"ל מסובסד יומיים בשבוע למשך שנתיים.
הלימודים מתקיימים בירושלים.

למידע נוסף על תכנית תואר שני משל"י - מובילי שינוי להתחדשות יהודית

 

"מעשה חשב"

 תכנית משותפת למכון שכטר למדעי היהדות ובית הספר לאמנות "הקוביה"

תכנית ייחודית לתואר שני המתמקדת בלימודי אמנות יהודית ומשלבת בין היבטים עיוניים והיבטים מעשיים.

מטרת התכנית: לחשוף את הסטודנטים לעושר הטמון ביצירה היהודית החזותית לדורותיה, ולהפוך אותם לשותפים פעילים ביצירה זו.

למידע נוסף על תכנית תואר שני "מעשה חשב"

 

רוחניות

תכנית לתואר שני M.A העוסקת  ברוחניות, יהדות וחינוך

למידע נוסף על תכנית תואר שני "רוחניות"

 

מקב"י - מנהיגות קהילתית ברוח היהדות

שילוב בין מתן הכלים המקצועיים הדרושים לעבודת הקהילה לבין המסורת היהודית אשר צפון בה ידע עיוני ומעשי יקר ערך ובן אלפי שנים של קהילתיות. בתכנית ילמדו הסטודנטים לתואר שני במדעי היהדות בשני שדות מרכזיים: לימודי משפחה וקהילה ולימודי מדרש ואגדה.

למידע נוסף על תכנית לתואר שני מקב"י - מנהיגות קהילתית ברוח היהדות

 

הוראת תרבות יהודית ישראלית

גם תואר שני במדעי היהדות
וגם תעודה הרחבת הסמכה להוראת המקצוע "תרבות יהודית-ישראלית"

(ניתן ללמוד לתעודת הרחבת הסמכה בלבד)

למידע נוסף על תכנית תואר שני - הוראת תרבות יהודית ישראלית

 

תכנית מנהיגות חינוכית תל"י

גם תואר שני וגם תעודת הרחבת הסמכה בתרבות יהודית-ישראלית בתכנית אחת!

למידע נוסף על תכנית מנהיגות חינוכית תל"י

 

מבצע הטבה לפונים בטופס זה

        פנו ליועץ לימודים - מכון שכטר למדעי היהדות יש לכם שאלות ? רוצים לדבר ולהתייעץ איתנו ?