שבתון - קורסים והשתלמויות מורים שבתון - מסלולי לימודים לתואר שני, קורסים והשתלמויות למורים ולקהל הרחב              28/11/2021

ימים פתוחים    עוז לתמורה / אופק חדש    לציבור הדתי    תואר שני    למידה מרחוק    חיפוש קורס    קורסים בקרוב    העשרה ופנאי    ייעוץ לימודים    חשוב בשבתון    זכויות מורים     משרות הוראה    

אוניברסיטת חיפהאוניברסיטת חיפהאוניברסיטת חיפה

מקום הלימודים:חיפה

 פנו לייעוץ ולהתאמה אישית - לקידום מקצועי ואישי שלכם 

*דואל
*פלאפון
*שם


אוניברסיטת חיפה

תוכנית רודרמן בלימודי יהדות ארצות הברית ומדינת ישראל

תואר שני - התמחות בלימודי יהדות ארה"ב ומדינת ישראל

תוכנית רודרמן למצטיינים ביהדות ארצות הברית ומדינת ישראל היא תוכנית לתואר שני העוסקת במגוון נושאים הקשורים ליהדות ארצות הברית, לחברה האמריקנית ולקשר החשוב וארוך השנים עם מדינת ישראל והחברה הישראלית בעבר ובהווה.

התכנית כוללת סיור לימודי בן עשרה ימים באוניברסיטת ניו יורק (NYU) ובו מפגש בלתי אמצעי עם יהדות אמריקה, היכרות עם סטודנטים יהודים-אמריקניים, אישי ציבור בולטים, ביקור במוזיאונים והרצאות אורח. התוכנית מיועדת לסטודנטים מצטיינים המבקשים להעמיק את ידיעותיהם על יהדות אמריקה, המדברים אנגלית שוטפת ומעוניינים לקחת חלק בחוויה אקדמית ואינטלקטואלית יוצאת דופן.

משך הלימודים לתואר שני בתוכנית רודרמן

הלימודים מרוכזים ביום אחד בשבוע, יום ג' מ-8:30 עד 20:0 במשך שלושה סמסטרים עוקבים.

תנאי קבלה

 • ניתן להירשם למסלול עם תזה או למסלול ללא תזה
 • בעלי תואר ראשון ממוסד להשכלה גבוהה מוכר בארץ או בחו"ל בציון של 86 לפחות
 • ראיון אישי
 • מספר המקומות לתוכנית מוגבל והקבלה על בסיס הצטיינות וראיון אישי. (15 סטודנטים בלבד)

למידע נא צרו קשר באמצעות טופס הפנייה בדף זה ורשמו "מידע בנושא תוכנית רודרמן"

תואר שני בלימודי שואה ע"ש ויס לבנת ( הלימודים באנגלית)*

תכני התכנית:

התכנית הינה רב-תחומית וכוללת קורסים ב:

 • היסטוריה של השואה
 • פסיכולוגיה של השואה
 • ג’נוסייד ומשפט בינלאומי
 • ועוד...

●● הלימודים יתקיימו בשפה האנגלית
●● הלימודים כוללים סיור לימודי בפולין

משך הלימודים:

הלימודים יימשכו שנה אחת (מאוקטובר עד ספטמבר) ויתקיימו במשך יומיים בשבוע. ישנה אפשרות לפריסת הלימודים על פני שנתיים

אודות התכנית:

התכנית הינה רב-תחומית וכוללת קורסים בהיסטוריה של השואה, פסיכולוגיה, אנתרופולוגיה של טראומה, חינוך ומוזיאונים של שואה, אמנות וספרות שואה, ג’נוסייד ומשפט בינלאומי, שיטות מחקר של מדעי הרוח והחברה, גרמנית, יידיש, ועבודה מודרכת בארכיונים (יד ושם ובית לוחמי הגטאות). הלימודים כוללים סיור לימודי בפולין וכן אפשרות להתמחות במגוון פרויקטים במוזיאונים ובארגונים שונים.
ניתן לבחור במסלול עם תזה , או במסלול עם בחינת גמר.

תנאי קבלה:

 • תואר ראשון במדעי הרוח או החברה ממוסד מוכר להשכלה גבוהה בארץ או בחו’ל
 • ציון של 80 לפחות בתואר הראשון
 • שתי המלצות מממליצים אקדמיים
 • מבחן TOEFL

תעודת הסיום:

מוסמך האוניברסיטה במדעי הרוח בתכנית הרב-תחומית ללימודי שואה.

הערות:
סטודנט שלא למד בעבר קורס על השואה או מלחמת העולם השנייה
יתבקש להשלים קורס כזה במהלך הלימודים.

בית הספר להיסטוריה :

תוכנית לימודים למ"א, ולימודים לתואר דוקטור בפילוסופיה. בית הספר להיסטוריה מושתת על ההכרה שההיסטוריה הינה דיסציפלינה מדעית שהיבטיה השונים - כללית, יהודית, מזרח תיכונית, ארץ-ישראלית - קשורים ביניהם קשר הדוק. בית-הספר נועד לייעל ולהגביר את שיתוף הפעולה בין החוגים להיסטוריה, תוך העשרת הלימודים המתקדמים המוצעים כיום בתחום.

תואר שני בארכיאולוגיה במגמת שימור מורשת התרבות החומרית

מגמת הלימודים בשימור מורשת התרבות החומרית (Conservation of Material Culture Heritage), נפתחה בשנת תשע"א וייחודה הוא בשילוב מחקר אקדמי ולימודים עיוניים, בצד התנסות מעשית.

סגל ההוראה במגמה מורכב ממומחי שימור מהארץ ומחו"ל, אנשי מחקר יישומי של חומרים וטכנולוגיות, וממרצים באוניברסיטת חיפה שתחומי התמחותם קשורים לנושאי שימור ולמחקר בנושאי תרבויות ומורשתן.

משך הלימודים

שנתיים עד שלוש (בהתאם למסלול הנבחר), יום וחצי בשבוע

היקף הלימודים

הלימודים במגמה כוללים שיעורי ליבה חובה ושיעורי בחירה בחוג או מחוץ לחוג בהיקף של 32 שש"ס במסלול א' ובהיקף של 40 ש"ס במסלול ב'. בנוסף, התלמידים יידרשו בשיעורי השלמה עד היקף של עד ארבעה קורסים במהלך שנת הלימודים הראשונה בהתאם לרקע המועמד ובהכשרה מעשית של 500 שעות במהלך התואר.

התכנית כוללת קורסי ליבה בנושאים שונים המרכיבים את דיסציפלינת השימור, קורסי התמחות וקורסי בחירה על פי תחומי העניין של כל סטודנט

מטרת התוכנית :

תוכנית הלימודים נועדה להכשיר את מוסמכיה להתמודדות עם מגוון רחב של נושאים הכלולים בדיסציפלינת השימור ולהכין עתודה של אנשי מקצוע בשימור שיהיו בעלי רמה מקצועית גבוהה ויכולת לשלב מחקר עם עבודה מעשית.

נושאי הלימוד העיקריים

 • תיאוריה, אתיקה, היסטוריה ופילוסופיה של דיסציפלינת השימור.
 • רקע במקצועות ההומניסטיים והיכרות עם מרכיבי מורשת התרבות החומרית.
 • בסיס מדעי להכרות עם חומרים ותכונותיהם. שיטות תיעוד.
 • שיטות מחקר בשימור ויישומן.
 • שיטות טיפול ושימור מעשי. בלימודים ישולבו סיורים וסדנאות שיועברו על ידי מומחי שימור.

תנאי קבלה ללימודים

 • בעלי תואר ראשון ממוסד מוכר בארץ או בחו"ל במקצועות רלוונטיים כגון ארכיאולוגיה, לימודי שימור, גיאוגרפיה, לימודי ארץ ישראל, אדריכלות, תולדות האמנות, אמנות יצירה, כימיה, מדעים וכל תחום אחר שיש לו זיקה ליעדי התכנית המוצעת.
 • ציון סופי של 80 לפחות בלימודי התואר הראשון
 • ראיון אישי
 • ניסיון בשימור יהווה יתרון

לימודי תולדות ישראל

 • החוג להיסטוריה של עם ישראל

  חוג לימודים לב"א (דו חוגי וחד חוגי), חוג ללימודי מ"א, ולימודים לתואר דוקטור בפילוסופיה.
  החוג מקנה ידע והבנה של התהליכים החברתיים הכלכליים, התרבותיים והפוליטיים שעיצבו את תולדות עם ישראל משחר ההיסטוריה ועד ימינו תוך דגש על התקופה המודרנית. במסגרת התואר הראשון מתקיימת תוכנית אקדמיזציה למורים בכירים והנדסאים, במסלול חד-חוגי, ומיועדת לבוגרי סמינרים תלת שנתיים.
  במסגרת מסלול זה מוכרים לימודי הסמינר ולימודים קודמים. התלמיד מתקבל לשנה ב' ולפיכך פטור מהבחינה הפסיכומטרית במסגרת התואר השני מתקיימות תוכניות במגוון נושאים לעובדי הוראה. תוכניות אלו מובנות ליום אחד בשבוע במשך שנתיים: מקרא ועולמו (בשיתוף החוג למקרא), עת חדשה, אזרחות, העם היהודי וישראל – פוליטיקה, סוציולוגיה.

 • החוג למחשבת ישראל

  חוג לימודים לב"א (דו חוגי וחד חוגי) וחוג ללימודי מ"א.
  החוג מקנה ידע נרחב בהגות היהודית לדורותיה מתוך זיקה וקשר להשקפות וזרמים פילוסופיים בתרבויות העולם. במסגרת התואר הראשון מתקיימים לימודים במסלול הדו-חוגי והחד-חוגי .
  במסגרת התואר השני מתקיימת תוכנית המובנת ליום אחד בשבוע במשך שנתיים: היצירה היהודית לדורותיה.

 • החוג להיסטוריה של המזרח התיכון

  חוג לימודים לב"א (דו חוגי וחד חוגי), חוג ללימודי מ"א, ולימודים לתואר דוקטור בפילוסופיה.
  החוג מקנה כלים להבנת ההיסטוריה, בעיקר המודרנית, של ארצות המזרח התיכון.
  החוג מציע תוכניות לתואר ב"א עם לימוד ערבית ספרותית או ערבית מדוברת או ללא ערבית.

 • החוג להיסטוריה כללית

  חוג לימודים לב"א, חוג ללימודי מ"א, ולימודים לתואר דוקטור בפילוסופיה. החוג מציע תוכנית מ"א לעובדי הוראה בחטיבות הביניים ובחטיבות העליונות המותאמת לנושאי הלימוד בבתי הספר המשלבים לימודי היסטוריה כללית ויהודית. לצד קורסי הליבה בחוג ניתן יהיה לבחור קורסים מחוגים אחרים באוניברסיטה, לפי עניין אישי. הלימודים מתקיימים במסלול א' (עם כתיבת עבודת גמר מחקרית) ובמסלול ב' (ללא כתיבת עבודת גמר מחקרית) ומוכרים לצורך גמול השתלמות על-ידי משרד החינוך.

 • החוג ללימודי ארץ-ישראל

  חוג לימודים לב"א (דו חוגי וחד חוגי), חוג ללימודי מ"א, ולימודים לתואר דוקטור בפילוסופיה.
  החוג מקנה ידע בינתחומי על ארץ-ישראל בתחומי ההיסטוריה, התפתחות התרבות החומרית, הגיאוגרפיה ותחומי החברה והמדינה. הלימודים כוללים סיורים בארץ.
  תוכנית ייחודית ומאתגרת במ.א. למורי דרך בעלי תואר ראשון •  
 •  

הפקולטה למדעי הרוח:

 • החוג לארכיאולוגיה

  חוג לימודים לב"א (דו חוגי וחד חוגי), חוג ללימודי מ"א, ולימודים לתואר דוקטור בפילוסופיה.
  החוג מקנה לסטודנטים ידע רחב ומקיף בתולדות ארץ- ישראל ואגן הים התיכון. הקורסים המגוונים עוסקים בתקופה הפרהיסטורית, תקופת המקרא, התקופה הקלאסית, התקופה המוסלמית והתקופה הצלבנית. הלימודים כוללים השתתפות בחפירות לימודיות ועשרות סיורים ברחבי הארץ. מסלול מיוחד ללימודי ערב למורי דרך מוסמכים בשיתוף החוג לגיאוגרפיה.

 • החוג למקרא

  חוג לימודים לב"א, למ"א ולתואר דוקטור בפילוסופיה.
  מטרת הלימודים היא להקנות את ידיעת המקרא והבנתו באמצעות כלים ושיטות מחקר מודרניים, במגוון רחב של תחומים, החל מתולדות המזרח הקדום ותרבויותיו וכלה בפרשנות ימה"ב. תוכנית "המקרא ועולמו" - תוכנית משותפת לחוגים למקרא ולתולדות עם ישראל התוכנית מיועדת לענות על צורכי ציבור המורים למקרא בבתי הספר התיכוניים ומטרתה להרחיב ולהעמיק את ידיעותיהם של הסטודנטים במקרא ובהיסטוריה של עם ישראל ושל שכניו בתקופת המקרא, בתולדות עם ישראל בעת העתיקה ובתרבויות המזרח הקדום. הלימודים מרוכזים ביום לימודים אחד - יום ב' בשבוע, התוכנית מתאימה במיוחד למורים בשנת שבתון. •  
 •  

 פנו לייעוץ ולהתאמה אישית - זה הזמן להתקדם

*דואל
*פלאפון
*שם