שבתון - קורסים והשתלמויות מורים שבתון - מסלולי לימודים לתואר שני, קורסים והשתלמויות למורים ולקהל הרחב              15/06/2021

ימים פתוחים    אופק חדש    לציבור הדתי    תואר שני    ייעוץ לימודים    למידה מרחוק    קורסים בקרוב    העשרה ופנאי    חשוב בשבתון    זכויות מורים     משרות הוראה    

אוניברסיטת חיפהאוניברסיטת חיפהאוניברסיטת חיפה

מקום הלימודים:חיפה

 פנו לייעוץ ולהתאמה אישית - לקידום מקצועי ואישי שלכם 

*דואל
*פלאפון
*שם


"רוח החינוך" - תואר ראשון במדעי הרוח ובחינוך
עם תעודת הוראה בשלוש שנים בלבד!

"רוח החינוך" – תכנית חדשה לתואר ראשון בחינוך ובמדעי הרוח עם תעודת הוראה בשלוש שנים – הושקה באוניברסיטת חיפה. התכנית תחל לפעול בשנת הלימודים האקדמיים הקרובה (תשע"ג) והיא תאפשר את קליטתם של מועמדים איכותיים להוראה בפקולטה לחינוך ובפקולטה למדעי הרוח.

בתכנית "רוח החינוך" ניתן ללמוד תואר ראשון באחד מ-16 התחומים הבאים בפקולטה למדעי הרוח: אמנות-יצירה; אנגלית; ארכיאולוגיה; היסטוריה כללית; היסטוריה של המזרח התיכון; היסטוריה של עם ישראל; ערבית; ספרות עברית והשוואתית (מגמת ספרות עברית או עברית - שפה שנייה); לימודי אסיה (הוראת סינית); לימודי ארץ ישראל (מגמת של"ח וידיעת הארץ או היסטוריה); לשון עברית; מוסיקה; מחשבת ישראל; מקרא; תולדות האמנות ותיאטרון.

ייחודה של תכנית "רוח החינוך" בכך שהיא מאפשרת לבוגריה לקבל תואר ראשון (B.A) ותעודת הוראה במסגרת שתי הפקולטות בשלוש שנים בלבד. במהלך תקופה זו יבצעו הסטודנטים גם התנסות יישומית בהוראה במסגרת בתי ספר התיכוניים העובדים עם אוניברסיטת חיפה (בינם "ליאו-בק", "חוגים", ו"תיכון עירוני א'" בחיפה, וכן בית הספר "כרמל זבולון" בקיבוץ יגור ובתי ספר נוספים במגזר הערבי). במסגרת זו, החל משנת הלימודים השנייה, נמצאים הסטודנטים כקבוצה יום בשבוע, צופים בשיעורים של מורים ותיקים, מקיימים שיח קבוצתי ערני סביב תכני ההוראה, מתוודעים לעבודה החינוכית ומתנסים בהעברת שיעורים בתחומי הדעת.

החוג ללשון עברית

אם אתם מתעניינים בשפה בכלל ובעברית בפרט, מקומכם איתנו.
העברית היא שפה חיה, פעילה ותוססת, עם שורשים עתיקים והיסטוריה ארוכה וייחודית. החוג ללשון העברית באוניברסיטת חיפה מקנה לסטודנטים מבט מקיף, מעמיק ומגוון על השפה.

העברית נלמדת בחוג מנקודות מבט שונות: חקר המשמעויות בלשון (סמנטיקה), חקר הצירופים והמשפטים (תחביר), חקר צלילי השפה (תורת ההגה), חקר מבנה המילה (מורפולוגיה) וכן חקר הלשון מעבר לגבולות המשפט (חקר השיח, ובכלל זה דגש מיוחד על חקר העברית הדבורה) וחקר השימוש הלשוני (פרגמטיקה). כמו כן לומדים תלמידי החוג להכיר את העברית על תקופותיה: לשון המקרא, לשון חכמים, לשון תקופת הביניים והעברית בת-ימינו. ההיבט ההיסטורי של השפה מועשר בקורסים העוסקים בשפות שמיות אחרות, ובמקומה של העברית במשפחת השפות השמיות. בנוסף, נחקרת העברית ממבט רב-תחומי בקורסים העוסקים בנקודות ההשקה בין השפה ככלי תקשורתי בסיסי לבין תחומים שונים, כגון לשון ותקשורת, לשון ופסיכולוגיה, לשון ומשפט.

אפשרויות התעסוקה בתחומי הלשון הן מגוונות: מחקר אקדמי וסיוע במחקר; הוראה: בבתי-ספר, הוראת עברית כשפה זרה לעולים חדשים והוראת עברית בקהילות יהודיות ברחבי העולם, הדרכת מורות חיילות העוסקות בהוראת העברית כשפה שנייה; לשון ומחשבים: עבודה בחברות מחשבים העוסקות בבניית לומדות לשוניות לפיתוח שפה או תוכנות המכילות ידע לשוני; לשון ותכניות לימודים: כתיבת תכניות לימודים בנושאי לשון, לשון וחברה, לשון ותקשורת; עריכה לשונית: במערכות עיתונים, באמצעי תקשורת אחרים, בעיתונות מקצועית ובהוצאות ספרים; תרגום ספרותי ותרגום סימולטני.

מסלולי הלימוד:
תואר ראשון: מסלול דו-חוגי וחד-חוגי. לסטודנטים מצטיינים מוצע מסלול מואץ, המשלב תואר ראשון ותואר שני בארבע שנים.
תנאי הקבלה לתואר הראשון: הקבלה לחוג מותנית בעמידה בתנאי הקבלה הכלליים של האוניברסיטה וברמה הנדרשת על–ידי החוג.
* מועמדים לחוג שסיימו בית–ספר תיכון ששפת ההוראה בו אינה עברית נדרשים לעמוד בבחינת ידע בעברית (יע”ל) בציון 120
תואר שני: מסלול א' עם הגשת תיזה; מסלול ב' ללא הגשת תיזה; מסלול ב' עם התמחות בעריכה לשונית; מסלול מורים (מסלול א' או ב', הלימודים מרוכזים ביום אחד בשבוע)
לימודים לתואר שלישי: לסטודנטים מצטיינים מוצע מסלול ישיר לדוקטורט, המשלב לימודי תואר שני ושלישי.

החוג לייעוץ והתפתחות האדם

תואר ראשון

לימודי התואר הראשון בחוג לייעוץ והתפתחות האדם מיועדים לסטודנטים המעוניינים להבין את הפסיכולוגיה של בני-אדם בשלבי החיים השונים ולרכוש דרכי התערבות לסייע להם בהתפתחותם התקינה והחריגה גם יחד. סטודנטים המעוניינים בקריירה של סיוע חינוכי-פסיכולוגי לזולת ובתרומה לעתיד חברתי טוב יותר מוזמנים להירשם ללימודים בחוג זה.

מטרות הלימודים
מטרת התואר הראשון בחוג לייעוץ והתפתחות האדם, להעניק בסיס תיאורטי ומחקרי רחב בתחום התפתחות האדם ובתחום הייעוץ החינוכי. תכנית הלימודים מושתתת על לימודי יסוד במדעי ההתנהגות עם דגש על התהליכים ההתפתחותיים בטווח החיים, בגיל הרך, הילדות, ההתבגרות והבגרות. הסטודנטים ירכשו ידע על התנהגות אנושית, על התפתחות נורמטיבית של ילדים, נוער ומבוגרים כמו גם על קשיי הסתגלות ועל אוכלוסיות בסיכון. כל זאת תוך הבנת תרומת המשפחה, היחסים עם קבוצת בני הגיל המערכת הבית-ספרית, וההקשר התרבותי לתפקוד נורמטיבי או בעייתי. הסטודנטים יפתחו תובנות שיאפשרו להם להבין ולזהות כוחות וקשיים של ילדים, מתבגרים ומבוגרים, וירכשו ידע על התערבויות מתאימות שמטרתן לסייע לרווחתם הנפשית ולמימוש הפוטנציאל האינטלקטואלי והרגשי של אוכלוסיות היעד. הלימודים משלבים התנסות של עשייה חינוכית בקהילה עם דגש על תהליכים נורמטיביים ומצבי מעבר התפתחותיים כמו גם בין-תרבותיים (למשל, עולים חדשים) במסגרות חינוכיות-קהילתיות.

החוג לחינוך מיוחד

תואר ראשון
חינוך מיוחד הוא תחום העוסק בהיבטים תיאורטיים, מחקריים וטיפוליים של תהליכי למידה, חינוך והתפתחות של ילדים שלהם צרכים מיוחדים, תוך הדגשת תחומי המחקר, הפיתוח והיישום, כולל חינוך,לימוד, מניעה, אבחון וטיפול. תחומים נבחרים כוללים לקויות חושיות, לקויות התפתחותיות, בעיות רגשיות ובעיות התנהגות, ליקויי למידה ולקויות תקשורת.

מטרות הלימודים
א. הקניית ידע בסיסי בתהליכים התפתחותיים בתחום הקוגניטיבי, הרגשי והחברתי.
ב. הקניית ידע וגישה ביקורתית בשיטות חינוך, אבחון וטיפול באוכלוסיות עם ליקויים התפתחותיים,
חושיים, תקשורתיים, רגשיים וליקויי למידה.
ג. הקניית ידע בסיסי ומתן הזדמנות להתנסויות ראשוניות בשיטות ובגישות שונות בחינוך מיוחד.
ד. הקניית תשתית תיאורטית בהבנת צרכים מיוחדים של אוכלוסיות שונות, ודרכי הטיפול והחינוך
המתאימים לסייע למילוי צרכים אלה.
יש לבחור תוכנית לימודים המתמקדת באחד מחמשת הנושאים: לקויות חושיות, לקויות התפתחותיות,בעיות רגשיות ובעיות התנהגות, ליקויי למידה, או לקויות תקשורת.
יש לתכנן תכנית לימודים מתוך מכלול הקורסים בנושא הנבחר.

תנאי הקבלה
א. בגרות
ב. פסיכומטרי
ג. ראיונות קבלה יתקיימו לפי הצורך על–פי החלטת החוג.
הלימודים בחוג לחינוך מיוחד הם במסגרת דו–חוגית. לא ניתן ללמוד בשני חוגים במקביל, השייכים לפקולטה לחינוך.
המעבר משנה א' לשנה ב':
1. ממוצע שנתי 80 לפחות של הקורסים בשנה א'.
2. ציון 85 לפחות בקורס "מבוא לחינוך מיוחד".
בנוסף, מעבר משנה לשנה וסיום הלימודים בחוג, מותנים בעמידה בקריטריונים של התאמה לעבודה במסגרת החינוך המיוחד וציון 80 לפחות בקורסי החובה של החינוך המיוחד.
חובה לסיים את חובות האנגלית כשפה זרה על מנת ללמוד קורסים בדרג 3.


החוג ללמידה,הוראה והדרכה

תואר ראשון
מטרת הלימודים
תלמידי החוג ירכשו ידע עשיר בהוראת הדיסציפלינה לצד ראיה רחבה אינטרדיסציפלינארית של תהליכי הוראה, תכנון ופיתוח סביבות למידה, תהליכי הדרכה והתפתחות פרופסיונאלית. החוג משלב תכנים בהוראה, למידה והדרכה תוך דגש על הקשר בין תיאוריה, מחקר ומעשה, על פדגוגיות חדשניות, ועל התפתחות אישית ומקצועית של אנשי חינוך.
מבנה הלימודים
הלימודים בתואר הראשון יתקיימו עם שתי התמחויות:
א. ההתמחות בתכנון לימודים והדרכה
ב. התמחות בהוראה של תחום הדעת שמאפשרת קבלת תעודת הוראה (בתחום דעת מסוים)

תנאי קבלה

א. התמחות בהוראה

 • בגרות
 • פסיכומטרי
 • יתקבלו תלמידים בני 20 לפחות שהתקבלו ללימודים בחוג נוסף (חוג דיסציפלינארי) המוכר כמקצוע הוראה בבתי הספר העל-יסודיים ומופיע ברשימת תחומי הדעת בהם ניתן ללמוד לתעודת הוראה לעיל.
 • לגבי תלמידים ותיקים יכללו תנאי הקבלה גם את ממוצע ציוניהם בחוג הדיסציפלינארי (החוג השני בו הם לומדים שלגבי המקצוע שלו הם אמורים לקבל תעודת הוראה), במקרה הזה,
  חובה על המועמד לספק אישור עדכני על מספר הנקודות והממוצע. הציון הממוצע הנדרש בחוג הדיסציפלינארי הוא 78 לפחות.
 • יועדפו תלמידים בעלי הממוצעים הגבוהים ביותר.
 • לעיתים יכללו בתנאי הקבלה גם ראיונות אישיים.
 • מועמדים לב"א בהוראת עברית כשפה שנייה שהתקבלו לחוגים לשון עברית וספרות עברית והשוואתית ושפת האם שלהם אינה עברית מחויבים בציון של 125 לפחות בבחינת ידע בעברית בנוסף לציון הפסיכומטרי הכללי.
 • לשאר תעודות ההוראה נדרש ציון של 115 לפחות בבחינת יע"ל. ב. התמחות בתכנון לימודים והדרכה
  הקבלה להתמחות זו תעשה על-פי תנאי הקבלה הכלל אוניברסיטאיים, ברמה הנדרשת ע"י החוג ללמידה, הוראה והדרכה. ראיונות יתקיימו לפי הצורך.

  החוג למנהיגות ומדיניות בחינוך

  תואר ראשון
  מטרת הלימודים
  מטרת הלימודים הנה לפתח את ההבנה בתחום המדיניות, הארגון והניהול, תוך שימת דגש על ההקשר החברתי והתרבותי הרחב והשפעתו על מערכת החינוך הפורמאלית והבלתי פורמאלית. כמו כן, הלמודים מתמקדים בהבנה רחבה של מערכת החינוך המקומית (בישראל) והגלובלית (בינלאומית) ,מתוך חשיבה אנליטית, ביקורתית וחדשנית. במסגרת הלימודים ייחשף הסטודנט לידע מתחום הסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, הפילוסופיה, חקר מדיניות, ארגונים וניהול. ראוי לציין כי הלימודים מכשירים את התלמידים לקראת לימודי המשך (תואר שני) בחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך. תנאי הקבלה א. בגרות
  ב. פסיכומטרי
  ג. קורות חיים
  ד. החוג שומר לעצמו את הזכות לדרוש מהמועמד/ת נתונים נוספים בכתב ובעל-פה.
  ה. ראיונות קבלה יתקיימו לפי הצורך על-פי החלטת החוג. המעבר משנה לשנה וסיום
 • הלימודים בחוג מותנים ב:
  • קבלת ציון עובר (60) לפחות בכול קורס.
  • ציון 75 לפחות בממוצע של כל הקורסים.
  • חובה לסיים את חובות האנגלית השפה זרה על-מנת ללמוד קורסים בדרג 3.
  • תלמיד שנכשל בקורס מדרג 2 או דרג 3 יוכל לחזור עליו פעם נוספת אחת בלבד.

  תעודות הוראה:

  תעודות הוראה ניתן ללמוד במסגרת חד שנתית לאחר סיום התואר הראשון או במסגרת דו-שנתית בה ניתן להתחיל בשנה השלישית ללימודי התואר הראשון.
   

  מקצועות בהם ניתן ללמוד לתעודת הוראה:

  היסטוריה, ספרות, מתמטיקה, חינוך מיוחד, אנגלית, אומנות, תקשורת, אזרחות ומדע המדינה, של"ח וידיעת הארץ, ערבית שפת אם, לשון עברית, עברית כשפה שניה, גיאוגרפיה, סוציולוגיה וכלכלה, פסיכולוגיה, פסיכולוגיה ולקויות למידה. על המועמדים להיות בעלי תואר ב"א במקצוע הנוסף בו הם רוצים לעשות תעודת הוראה ובעלי ציון ממוצע של 78 לפחות בב"א זה.
  פתיחת התוכניות מותנית ברישום מספר מינימאלי של תלמידים.

  למידע נוסף לגבי התוכניות והקורסים נא מלאו פרטים בטופס

 פנו לייעוץ ולהתאמה אישית - זה הזמן להתקדם

*דואל
*פלאפון
*שם