שבתון - קורסים והשתלמויות מורים שבתון - מסלולי לימודים לתואר שני, קורסים והשתלמויות למורים ולקהל הרחב              20/09/2021

ימים פתוחים    עוז לתמורה / אופק חדש    לציבור הדתי    תואר שני    למידה מרחוק    חיפוש קורס    קורסים בקרוב    העשרה ופנאי    ייעוץ לימודים    חשוב בשבתון    זכויות מורים     משרות הוראה    

אורנים המכללה האקדמית לחינוך- הפקולטה ללימודים מתקדמיםאורנים המכללה האקדמית לחינוך- הפקולטה ללימודים מתקדמיםאורנים המכללה האקדמית לחינוך- הפקולטה ללימודים מתקדמים

מקום הלימודים:קריית טבעון

 פנו לייעוץ ולהתאמה אישית - לקידום מקצועי ואישי שלכם 

*דואל
*פלאפון
*שם


תואר שני בחינוך במכללה האקדמית אורנים

לימודים לתואר שני בחינוך M.Ed

הפקולטה ללימודים מתקדמים - ביה"ס ללימודי מוסמך

מכללת אורנים נמנית עם המכללות האקדמיות הראשונות לחינוך אשר קבלו אישור מהמועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) לתכניות לימודים בתואר שני – M.Ed.. מתכונת תכניות הלימודים של התואר השני – .M.Ed, המוצעת על ידנו, מיועדת לעובדי חינוך והוראה בעלי תואר ראשון שרכשו ניסיון בעבודה חינוכית והמעוניינים בלימודים אקדמיים מתקדמים בדגש יישומי שיאפשרו להם הרחבת אופקים, ידע עדכני, קידום בתפקידי הנהגה והובלה במערכת והתמחות פרופסיונאלית.

 

במסגרת ביה"ס ללימודי מוסמך פועלות במכללה תשע תכניות לתואר שני:

 

תואר שני בחינוך בגיל הרך

מטרת התכנית

מטרת התכנית היא להרחיב ולהעמיק את הידע האקדמי של המחנכות, לטפח את זהותן המקצועית כמחנכות, 
לפתח את מומחיותן בתחום ההתפתחותי-חינוכי ואת כישוריהן הפדגוגיים. התכנית תחזק את יכולת החשיבה 
הביקורתית וההתבוננות הרפלקטיבית של הלומדות תוך יצירת שפה מקצועית משותפת.
התכנית תציג למחנכות תמונה שלמה ואינטגרטיבית, ככל האפשר, על צורכי הילדים בגיל הרך ועל דרכי 
ההתמודדות החינוכית הראויות.

יתר על כן, התכנית תצביע על האפשרויות וההזדמנויות הקיימות במערכת על 
מנת לקדם יצירת סביבת למידה מיטבית לגיל הרך במהלך העבודה השוטפת עם הילדים. התכנית תסייע בפיתוח 
דרכי עבודה מושכלות ורגישות ביחסי הגומלין עם הורים ועם צוות רב-מקצועי. 

התכנית מציעה שלושה מוקדים לימודיים לבחירה:

 • חינוך והתפתחות בגילאי לידה עד שלוש
 • חינוך ילדים עם זכויות מיוחדות
 • ניהול פדגוגי והדרכה בגיל הרך.


קהל היעד

גננות ומחנכותהמלמדות בגנים ובמערכותהגיל הרך בכל טווח הגילאים. 
עובדי חינוך הפועלים במסגרות של עיריות ומתנ”סים בתחום תכניות לימוד והתערבות בגיל הרך.


תנאי הקבלה

 • תואר ראשון בגיל הרך B.A./B.Ed בציון משוקלל 85
 • תעודת הוראה בגיל הרך
 • ניסיון בהוראה ובחינוך 
 • ריאיון קבוצתי / אישי
 • ידע באנגלית ברמה של מתקדמים 2 

דרישות קדם

לימודי השלמה ייקבעו בהתאם ללימודים קודמים ולמוקד הנבחר 
היקף ומועד הלימודים
24 ש”ש וכתיבת עבודת גמר יישומית
 יום לימודים מלא
ייתכנו ימי לימודים מרוכזים בקיץ

מאושר לצורך קידום מקצועי עפ”י המתווה להתפתחות מקצועית של משרד החינוך 

מוכר למלגות של ארגוני המורים

תואר שני - הוראה רב-תחומית במדעי הרוח

ראש התכנית: פרופ' משה ב. יצחקי

התכנית נותנת מענה לצורך של מורים ומחנכים לגבש תפיסת עולם מקצועית ובית ספרית בשאלות רחבות של מדעי הרוח, דרכי הוראתם של תחומי הדעת ההומניסטיים ובתוכם חשיבות וחיוניות של ההוראה הרב-תחומית.
כמו כן עונה התכנית לרצון של אנשי חינוך לטפח תרבות דיון בדילמות ערכיות הקשורות לזהות הפרט, החברה, התרבות והיחסים שבין הקבוצות, הדעות והדתות המרכיבות את החברה הישראלית.

הלימודים מקנים למורים ולמחנכים כלים רעיוניים ומתודולוגיים למחקר עיוני וחינוכי, פיתוח יחידות לימוד רב-תחומיות בשאלות של חברה, תרבות וערכים, ומעניקים בסיס ידע להובלת צוותי מורים ולפיתוח תהליכים תרבותיים בקהיליית בית הספר.

מוקדים ודגשים בתכנית:

 • גישות להוראת הספרות, ההיסטוריה, האומנויות, הדתות והתרבויות מערב ומזרח, בגישה רב תחומית, כדרך לפיתוח ולטיפוח רוח האדם והחברה.
 • מסעות בעקבות רוח האדם והתרבות בערי העולם: רומא, נאפולי, פראג, טולדו, ברצלונה, פטרסבורג, ברלין ועוד, כחלק מהכשרת מורים למובילי תרבות בבית הספר.
 • מפגש עם גיבורי תרבות, אמנים, משוררים, סופרים, הוגים ומנהיגים.
 • לימודי כתיבה יצירתית ופרשנות ככלי לפיתוח עולמו של הלומד וכלי לשכלול הוראה.
 • דרכי הוראה ולמידה אלטרנטיביות בעולם משתנה, לנוכח אתגרי הגלובליות, הטכנולוגיה והדיגיטציה.
 • מסלול ייחודי להתפתחות מקצועית למורי של"ח וידיעת הארץ.

הערה: מכללת אורנים הגישה למועצה להשכלה גבוהה בקשה לפתיחת מסלול לכתיבת עבודת גמר מחקרית (תזה).

מלגות הצטיינות על שם ריינשטיין בנושאי תרבות יהודית:
תכנית התואר השני בהוראה רב-תחומית במדעי הרוח והחברה מעניקה מדי שנה 10 מלגות בשווי של 1,000$ כל אחת, על שם מר מרווין ריינשטיין. המלגות מוענקות לסטודנטים מצטיינים בנושאים מגוונים בתחום של תרבות יהודית. תקנון מלגות אלה מתפרסם מדי שנה לידיעת הסטודנטים סמוך לסיום סמסטר א'.

תואר שני - הוראת שפות בהתמחויות עברית, אנגלית וערבית

מסלול לתואר שני עם תזה *

ראש התכנית ומרכזת ההתמחות בהוראת אנגלית : ד"ר רחל גרוסמן בק
מרכז ההתמחות בהוראת ערבית: ד"ר בווארדי בסיליוס
מרכז ההתמחות בהוראת השפה העברית: ד"ר רוני ישי

 

מליאת המל"ג אישרה לבית הספר ללימודי מוסמך של מכללת אורנים פתיחת מסלול עם עבודת גמר מחקרית (תזה) בתכנית להוראת שפות.
יחודו של האישור בכך שהוא מאפשר לסטודנטים בתוכנית להוראת שפות הלומדים במסלול זה, לכתוב תזה לכל דבר.
עד היום כתבו הסטודנטים עבודות גמר יישומיות, שלא נחשבו על ידי האוניברסיטאות כתזה, ולפיכך מי שרצה ללמוד לתואר שלישי, נדרש לכתיבת תזה בטרם יאושר לו להיות תלמיד מן המניין לדוקטורט.
האישור החדש מאפשר למוסמכים של אורנים לכתוב תזה מחקרית ראויה, אם השיגו ציונים טובים, ובכך לקצר את הדרך לקראת תואר שלישי.
יש בכך הכרה שאורנים היא מוסד המסוגל להכשיר למחקר ולבצע מחקרים.

התכנית מיועדת למורים בעלי תואר ראשון בשפה האנגלית או בשפה הערבית או בשפה ולשון העברית, המלמדים אנגלית או ערבית או עברית בבית הספר היסודי והעל-יסודי.
מטרת התכנית היא להקנות ידע תיאורטי ומעשי בנושאים הקשורים ללמידה ולהוראת שפות בבית הספר, כגון: שפה ותרבות, רכישת שפה, סוגיות במתודולוגיה, עיצוב תכניות לימוד ועוד.
התכנית מכוונת לפיתוח מומחים להוראת שפות אשר ימשיכו את מסלולם הפרופסיונאלי כמורים, כרכזי מקצוע, כמפקחים, כמעצבי תכניות לימודים או כמדריכי מורים. התכנית גם מגבירה את המודעות של אנשי השטח לדמותו של המורה החוקר אשר מלווה את מקצוע ההוראה בחקר מתמיד כאמצעי ללימוד יותר מעמיק ומהנה. מורה חוקר שואל ומכיר את חשיבות השאלה ככלי מרכזי להגברת הידע.

התכנית לתואר שני בהוראת שפות כוללת שלוש התמחויות*:
הוראת האנגלית, הוראת הערבית והוראת העברית

* בהתמחות להוראת עברית כשפה זרה/שנייה תינתנה מלגות הצטיינות ייחודיות מטעם הפדרציה היהודית בניו-יורק.

* בהיתר המל"ג

 

תואר שני בייעוץ חינוכי

ראש התכנית: ד"ר חני רם
המכללה האקדמים אורנים הגישה למועצה להשכלה גבוהה בקשה לפתיחת מסלול לכתיבת עבודת גמר מחקרית (תזה)!
פרישת הלימודים על פני ימי השבוע מותאמת לדרישות "אופק חדש".בישראל קיים צורך ליועצים חינוכיים מיומנים בכל מערכת החינוך. תכנית זו שמה לעצמה כמטרה הכשרת יועצים איכותיים, בעלי מוסר מקצועי ואישי גבוה ומכוונות ליעדים הבית ספריים, הנקבעים על ידי השירות הפסיכולוגי-ייעוצי במשרד החינוך (שפ"י). הסטודנטים מכוונים לעבודה עם אוכלוסיות הבאות ממגוון תרבויות המאפיינות את האוכלוסייה במדינת ישראל.

נושאי הלימוד השונים הנלמדים בתכנית נלקחים מתוך ההכרה בתפקיד היועץ כמכוון לממדים תוך-אישיים, בין-אישיים ומערכתיים. המיומנויות הנלמדות הן בתחום איתור וזיהוי מצוקות של תלמידים, מורים ומערכת בית הספר, מיומנויות שיח עם פרטים, משפחות וקבוצות, התערבויות טיפוליות קצרות טווח וממושכות יותר, מיומנויות חקירה והתבוננות.

הסטודנטים נדרשים להכרה מקרוב של הסביבה החינוכית בה יפעלו, היכרות מלומדת עם תכניות התערבות ייעוציות עדכניות ולמידה אודות בעלי התפקידים איתם יקיימו קשרי גומלין מקצועיים בתוך מערכת החינוך, כל זאת לצד הכרת המאפיינים המיוחדים של אוכלוסיית היעד, הכרה והבנה של האטיולוגיה של תחום הבעייתיות הנבחר.
הסטודנטים יוכשרו למפות צרכים של ארגונים ופרטים ולהתערב בהתאם למיפוי זה.
בנוסף יתכווננו לבנייה ולהעברה של תכניות ייעוציות מניעתיות ואחרות בבית הספר.
כל אלה יסייעו בידי היועץ לעתיד לכוון עצמו לקראת יצירת אקלים חינוכי מיטבי בבית הספר.

הידע נרכש באמצעות תהליכי למידה מגוונים, תיאורטיים, סדנאיים ועבודת שדה. תהליכי הלמידה מאפשרים לסטודנטים לערוך אינטגרציה בין גופי התוכן השונים ולהכילם בתוך מגוון תחומי האחריות המונחים לפתחו של היועץ החינוכי בבית הספר.

תכנית הלימודים עונה לקריטריונים של אגודת היועצים החינוכיים בישראל.

תואר שני - חינוך והוראה לתלמידים בהדרה

ראש התכנית: ד"ר מיכל ראזר

ילדים ובני נוער רבים הנמצאים במצוקה ומתקשים להסתגל למערכת החינוך הרגילה, הם בעלי פוטנציאל תקין. עם זאת, הישגיהם הלימודיים דלים וחווית כישלון מלווה אותם. תלמידים אלו מרבים להיעדר, חשים ניכור כלפי בית הספר ונמצאים בסכנת נשירה ממנו. תלמידים בהדרה, הם אותם תלמידים אשר לקידומם או להצלחתם, ישנו ביטוי חלקי בלבד בהתארגנות ובהתכוונות החינוכית של המערכת כלפיהם. רווחת בני הנוער מושפעת באופן שוטף וישיר מהסובבים אותם במעגלי החיים: המשפחה, בית הספר ובני נוער עמיתים, ומחייבת בעת הצורך, התמודדות של כל המערכות הסובבות אותם.
תלמידים בהדרה פגיעים יותר למשמעויות האישיות והחברתיות של מצבי שוּליוּת (marginalization) לטווח הארוך והם מזהים את הסביבה הבית ספרית כמי שאינה יוצרת עבורם סיכוי להצלחה כל שהיא. עשייה חינוכית מסוג אחר יכולה להיות מקור לשבירת מעגל הכישלון ותחושת הניכור.
את התלמידים בהדרה נמצא בבית הספר היסודי ובחטיבת הביניים כלומדים בכיתות רגילות, ובחטיבה העליונה יימצאו תלמידים אלו בדרך כלל בכיתות ובמסגרות ממודרות אליהן הופנו. מטרת התכנית היא להכשיר אנשי חינוך בעלי מודעות חברתית וערכית גבוהה ובעלי יכולת להתמודד באופן אפקטיבי עם ההדרה החברתית בחינוך.
תכנית הלימודים לתואר שני מתייחסת לאוכלוסייה המודרת על כל גווניה והשתייכויותיה התרבותיות, החברתיות והמגדריות. אנו נאפיין את הנוער בסיכון ובהדרה חברתית בעיקר על פי התנהגויות ותוצאות המפגש ביניהם לבין מערכת החינוך.
הידע הנרכש בתכנית מחייב בסיס מוצק של Practical-Pedagogical-Content-Knowledge, כאשר תחום התוכן החדש ממוקד בסוגיות הקשורות למאפיינים של תלמידים בהדרה, לתהליכי הדרה ולהתמודדות חינוכית אפקטיבית עם תהליכים אלו במסגרת בית הספר ומחוצה לו. לצד ידע מתקדם ואינטגרטיבי בחינוך ובהוראה, מקנה התכנית ידע בסוגיות מערכתיות, ומטפחת את היכולת ללמוד, לעבד וליישם ידע חדש זה בתוך המערכת.
הרחבת תפיסת החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי, מכוונת להרחבת תפקידו של המורה, המנהל, המדריך וכל איש חינוך העוסק בעבודה עם תלמידים בהדרה כ- Case Manager. מומחה התכנית יהיה מודע ובקי בתחומים חברתיים, פסיכולוגיים וחינוכיים ויידע כיצד לשמש דמות מקשרת, מתווכת ומשלבת בין גורמי ההתערבות והסמכות. חשיבות מרכזית בתוך כך תינתן להקניית ידע לבניית דרכי תקשורת עם ההורים על מנת שיהיו שותפים מלאים בתהליך השינוי. דיאלוג אשר בא על מנת להכיר וליצור קשרים אנושיים פשוטים ולבנות מערכת חינוכית המותאמת לצרכים של האחר. מתמחי התכנית יהיו שותפים בעיצוב המערכת הארגונית ממנה הם באים, לקליטת הדפוס החינוכי החדש.

תואר שני - התכנית למנהיגות בחינוך -ניהול וארגון מערכות חינוך

ראש התכנית: ד"ר איציק גונן

אנו חיים ופועלים בעולם הנמצא בתהליכי השתנות מהירים ואינטנסיביים בסדרי גודל גדולים בהרבה מכפי שהכרנו בעבר. עולם זה מתאפיין ברמות גבוהות של מורכבות ודינאמיות כתוצאה מהתפתחות טכנולוגית מואצת ושינויים כלכליים, המגבירים את הקיטוב הכלכלי-חברתי, ומשפיעים על המארג החברתי. שינויים אלה, אשר משמעותם גם שינוי במשקלם ובמקומם של ערכים מובילים, יחד עם התחזקות ערכים המאפיינים את התקופה הפוסט-מודרניסטית, משפיעים על דמותה של מערכת החינוך הפורמאלית והבלתי פורמאלית, ומחייבים הכשרת מנהיגים ובעלי תפקידים, שיוכלו להוביל את מערכת החינוך קדימה באומץ, בחוכמה וברגישות.
במרכז התכנית למנהיגות בחינוך עומד הצורך לתת מענה להכשרתם של מנהלים ובעלי תפקידים במערכת החינוך כמנהיגים מובילים בעלי חשיבה והבנה מערכתית. תפיסת הניהול המוצעת נשענת על דגם מנהיגות שאינה נכנעת לאילוצים הארגוניים ומובילה לפריצת דרך בתפיסת גבולות הארגון ולהעמדת אופציות חשיבה ופעולה חדשות, וכך היא הופכת למהות חינוכית בפני עצמה.

מטרת העל של התכנית היא גיבוש קבוצה מנהיגה של אנשי חינוך בעלי ראיית עולם רחבה ומודעות חברתית, הבוחרים להשפיע ולהוביל רעיונות ותהליכים חברתיים לקידום מערכות החינוך והחברה.

תואר שני - הוראת המדעים בבית-הספר העל-יסודי

ראש התכנית: פרופ' ריקרדו טרומפר

הלימודים לתואר שני בהוראת המדעים נועדו להעצים את יכולתם המקצועית של המורים בבית הספר. הלימודים משלבים רכישת ידע עדכני, תובנות מעמיקות ומיומנויות למידה והוראה אפקטיביות. תכנית הלימודים מציגה אינטגרציה בין התיאוריה למעשה החינוכי ומעצבת בסיס משותף להוראת המדעים, הטכנולוגיה והמתמטיקה, המאפשר דיאלוג בית ספרי בשפה ובמושגים הנהירים לכלל צוות הוראת המדעים.
תכנית הלימודים ממוקדת בפיתוח תפיסות ודרכי הוראה המדגישות פיתוח אוריינות מדעית והעשרה דיסציפלינארית, זאת לצד לימוד והתנסות בשיטות מחקר חינוכי בהוראת מדעים, טכנולוגיה ומתמטיקה, ופיתוח מנהיגות חינוכית בתחומים אלו.
התכנית מיועדת למורים בעלי תואר ראשון המוסמכים להוראת מדעים ו/או מתמטיקה בבתי ספר על-יסודיים, בעלי ניסיון בהוראה, המעוניינים בפיתוח מקצועי אישי והמייעדים עצמם להמשיך וללמד כמורים טובים יותר, כבעלי תפקידים, כמורים מובילים וכרכזי מקצוע..

התכנית בנויה משילוב של שתי מערכות ידע: האחת, למידה משותפת של כל המתמחים המעניקה בסיס חינוכי-פדגוגי רחב המתייחס באופן מעמיק לעולם המושגים והמונחים המשותף לכלל מורי המדעים, הטכנולוגיה והמתמטיקה, ומערכת שנייה הכוללת ארבע התמחויות הוראה בבית-הספר העל-יסודי, בהן מובנה ידע תוכן עדכני המותאם לפרופסיה:

הוראת המתמטיקה

הקורסים הדיסציפלינאריים מכוונים לשתי מטרות מרכזיות:

 • חיזוק המורים בכיוונים הנחשבים היום כמפתחי יכולות חשיבה יצירתית
 • מיקוד במתן יכולות מתמטיות אשר יקנו למורים כלים המיועדים לשרת את הצורך בדרכי הוראת חקר ובכתיבת עבודות גמר.

הקורסים המתודולוגיים בתכנית שמים דגש על מספר מרכיבים עיקריים המבוססים על הגישה הקונסטרוקטיביסטית בהוראה:

 • פיתוח יכולתם של המורים ליצור סביבות למידה שבמסגרתן יעסקו התלמידים במשימות חווייתיות ומאתגרות
 • הרחבת הידע של המורים בנוגע לדרכים המגוונות בהן תלמידים לומדים ובונים את הידע המתמטי שלהם
 • רכישת ידע ומיומנויות אשר יסייעו למורים להעריך את תהליך הלמידה של התלמידים
 • הקניית אמצעים לקישור מושגים מתמטיים עם תחומי מדע אחרים תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות.

הוראת ביולוגיה

בהתמחות המוצעת מושם דגש על הקניה של ידע מדעי-ביולוגי עדכני, מיומנויות מחקר חינוכי וכישורי הנחיה, כלים לפיתוח לומד עצמאי ואוריין - פותר בעיות אקטיבי, לפיתוח מגוון דרכי הוראה והערכה רב-ממדית של תהליכים ותוצרים, לפיתוח מיומנויות חשיבה וביקורת, לפיתוח של חומרי למידה ולניתוח מאמרים מדעיים, וכן אסטרטגיות להובלת שינוי בית ספרי ומערכתי בהוראת הביולוגיה.
הקורסים המתודולוגיים מדגישים את הקניית האוריינות המדעית-ביולוגית לתלמידי בית הספר העל-יסודי בגישה קונסטרוקטיביסטית ובכלל זה:

 • הבנת שיקולים בפתרון בעיות בביולוגיה
 • פיתוח חשיבה ביקורתית ופיתוח מודעות לשאלות ערכיות חברתיות ואתיות, אשר יוכלו להועיל לתלמיד בהבנתו את הבעיות המורכבות שמעלים העיסוק והמחקר במדעים הביולוגיים.

הקורסים הדיסציפלינאריים יהיו מכוונים לשתי מטרות בסיסיות:

 • חיזוק המורים בכיוונים הנחשבים היום כמפתחי חשיבה
 • מיקוד בטיפוח כלים לקידום דרכי הוראת חקר ותמיכה בכתיבת עבודות גמר.

 

הוראת פיזיקה

לאחרונה שונתה תכנית הלימודים בפיזיקה: אחד השינויים העיקריים מעבר להוראת התוכן הפיזיקאלי, הוא מתן דגש למיומנויות חשיבה, מיומנויות חקר ורכישת ידע תפיסתי.

לאור זאת, הקורסים המתודולוגיים בתכנית מדגישים מספר יסודות מרכזיים:

 • קידום יכולת המורים ליצור סביבות למידה קונסטרוקטיביסטיות שבמסגרתן יעסקו התלמידים במשימות חקר משמעותיות מאתגרות
 • הרחבת הידע של המורים בקשר לאופנים השונים בהם תלמידים לומדים ובונים את התפיסות הפיזיקאליות שלהם
 • הקניית אמצעים אשר יעזרו למורים ללמד את התלמידים ליצור קשרים בין רעיונות פיזיקאליים רב-תחומיים (פיזיקה ורפואה, פיזיקה ומחשבים, פיזיקה והסביבה)
 • רכישת ידע ומיומנויות אשר יסייעו למורים להעריך את תהליך הלמידה של התלמידים.

הקורסים הדיסציפלינאריים מכוונים לשני יעדים עיקריים:

 • חיזוק המורים בכיוונים הנחשבים היום כמפתחי חשיבה רב-תחומית
 • שימת דגש על פיתוח הבנות וידע פיזיקאליים אשר יקנו למורים כלים המיועדים לשרת את הצורך בדרכי הוראת חקר ובכתיבת עבודות גמר.

הוראת מדע וטכנולוגיה

הקורסים המתודולוגיים המוצעים מיועדים להרחיב את הבסיס הפדגוגי המשותף באמצעות מחקרים ויחידות לימוד המחזקים את הקשר בין המדע לטכנולוגיה.
הקורסים הדיסציפלינאריים באים להרחיב ולהעמיק את התפיסות הבין-תחומיות והרלוונטיות של המדע והטכנולוגיה לחיי היום-יום, תוך הדגשת תהליכים של חשיבה יצירתית.
זאת, כדי להתאים ללימודי מדע וטכנולוגיה בחטיבת הביניים ותכנית הלימודים במוט"ב (מדע וטכנולוגיה בחברה) בחטיבה העליונה, התבססות על גישת ה-STS, המשקפת את הקשרים ואת ההשפעות ההדדיות הקיימים בין המדע והטכנולוגיה בחברה המודרנית.


 

תואר שני בהוראה בחינוך העל יסודי M.Teach
MASTER TEACHING.


המועצה להשכלה גבוהה אישרה למכללת אורנים לפתוח בתוכנית חדשה: תואר שני בהוראה בחינוך העל יסודי M.Teach . (MASTER TEACHING)
תכנית זו מאפשרת לימוד משולב של תואר שני ותעודת הוראה בשנתיים.

"ייחודה של התוכנית המהפכנית", אומר נשיא המכללה, פרופ' יאיר קארו, "בכך שהיא מאפשרת לימוד משולב של תואר שני ותעודת הוראה על בסיס לימודי התואר הראשון, ובכך פותחת את הדלת בפני אקדמאים, בוגרי מקצועות שונים, חסרי תעודת הוראה, שהם בעלי רצון, יוזמה וחזון להשתלב במערכת החינוך ולחולל בה שינויים מבורכים."
התוכנית החדשה מיועדת לבעלי תואר ראשון במדעי החברה, הרוח האמנויות והמדעים, בעלי ציונים גבוהים ואיכויות אישיות גבוהות שיוכשרו להוראה וייכנסו למערכת החינוך כבעלי תואר שני וכמי שהרחיבו את יכולות ההוראה שלהם במגמות חינוך העונות לצרכים הדחופים של מערכת החינוך.

תכנית זו מסמנת תפיסה חדשה בהכשרת מורים בישראל.
היא פונה לאקדמאים מתחומי ידע שונים ופותחת בפניהם אפשרות להשתמש בידע שרכשו בתואר הראשון, לשכלל ולתעל אותו כמשאב למידה להתפתחותם המקצועית כמורים ומחנכים איכותיים. בתי הספר שיקלטו את מוסמכי התכנית יפגשו מורים חוקרים בעלי תואר שני, שעסקו בלמידה התנסותית מעמיקה ששלבה מגוון שיקולי דעת חינוכיים.

הלומדים לתוכנית יוכלו להתמקד באחת מארבע המגמות הבאות:

 • תכנון לימודים והערכה
 • הוראת תלמידים בהדרה וסיכון
 • הוראת תלמידים מחוננים ומצוינים
 • הוראת תלמידים לקויי למידה בשפות.

ארבע מגמות אלו נבנו מתוך מעקב וידע שנצברו במשך שנים באורנים, תורגלו ונבדקו במסגרות שונות והגיעו עכשיו לבשלות מקצועית ואקדמית המאפשרת שילובן בתואר שני. התכנית יוצרת הזדמנות למועמדים מצטיינים להיפגש עם ידע חדש ותפיסות התנסות בלתי שגרתיות לקראת התמודדות נכונה יותר עם אוכלוסיות מאתגרות במערכת החינוך.

היקף הלימודים – יומיים בשבוע במשך שנתיים, 33 ש"ש כולל עבודה מעשית.


 

הוראת המתמטיקה והמדעים לבית הספר היסודי –.M.Ed*

מוכר למלגות של ארגוני המורים

תכנית התואר השני בהוראת המתמטיקה והמדעים לבית הספר היסודי - . M.Ed , מקנה ידע עדכני ומשפרת את יכולת המורים להתמודד עם הוראת המתמטיקה והוראת המדעים, תוך מתן מענה לפיתוח חשיבה, לשוֹנוּת התלמידים ולשילוב אמצעי תקשוב.
התכנית יוצרת בסיס לשיתופי פעולה בין המורים המלמדים מתמטיקה לבין המורים המלמדים מדעים, תוך דגש על הקשרים בין שני המקצועות בחיי היומיום.

מטרות התכנית:

 • קידום הוראת המתמטיקה והמדעים בבית הספר היסודי המושתת על פיתוח חשיבה ועל יצירת חוויית למידה הנוגעת לעולמם האמיתי של הילדים.
 • פיתוח יכולות ושיטות הוראה המתייחסות להטרוגניות של תלמידי הכיתה.
 • הרחבה והעמקה של הידע הדיסציפלינרי תוך הסתמכות על מחקרים עדכניים.
 • פיתוח היכולת לתכנון הוראה בהתאמה לגיל וליכולת הקוגניטיבית של התלמידים.
 • עידוד מורים לשאול שאלות לגבי עבודתם ושימוש בידע הפרקטי כמצע להבניית ידע תוכן אפקטיבי.
 • פיתוח פרקטיקות של הוראה הן ביצירת סביבות למידה והן בהכוונה לפעילויות חקר וללמידה מאתגרת בעיות.
 • שילוב אמצעי תקשוב ושימוש בטכנולוגיות המתאימות לבית הספר היסודי.

התכנית מיועדת למורים למתמטיקה ומורים למדעים בבית הספר היסודי ולמדריכים ומפקחים למתמטיקה ומדעים

 

למידע נוסף אנא מלאו פרטים בטופס בדף זה

 פנו לייעוץ ולהתאמה אישית - זה הזמן להתקדם

*דואל
*פלאפון
*שם