שבתון - קורסים והשתלמויות מורים שבתון - מסלולי לימודים לתואר שני, קורסים והשתלמויות למורים ולקהל הרחב              06/05/2021

ימים פתוחים    אופק חדש    לציבור הדתי    תואר שני    ייעוץ לימודים    למידה מרחוק    קורסים בקרוב    העשרה ופנאי    חשוב בשבתון    זכויות מורים     משרות הוראה    

מוזות - ריבה פרימוזות - ריבה פרימוזות - ריבה פרי

מקום הלימודים:הרצליה

 פנו לייעוץ ולהתאמה אישית - לקידום מקצועי ואישי שלכם 

*דואל
*פלאפון
*שם


ביבליותרפיה וטיפול בהבעה ויצירה

קורסים והשתלמויות

הקורסים מוכרים כלימודי השלמה למורים ועובדי הוראה בשנת שבתון

קוד מוסד: 1777

הסטודיו של ריבה פרי

 

ביבליותרפיה | כתיבה תרפיה ככלי טיפולי לאנשי מקצוע 

קורס שנתי

בהנחיית ריבה פרי 

ביבליותרפיסטית  MA פסיכותרפיסטית,  מדריכה רשומה     


במפגש הביבליותרפי  סיפורים, שירים, מטאפורות ותהליכי כתיבה  נשזרים בתוך הדיאלוג הטיפולי

בקורס נעמוד על האיכויות המרפאות של הטקסט, ונחווה את האיכויות התרפויטיות של מעשה הכתיבה. 
 
תכנית הקורס כוללת מפגש חווייתי ויצירתי עם טקסטים ספרותיים, שירים, פזמונים פופולריים, מיתוסים ואגדות; טכניקות שונות לגירוי הכתיבה, הזמנה לתהליכי כתיבה אישיים בסוגות כתיבה שונות (כתיבה אינטואיטיבית, כתיבה יומנית, כתיבת מכתבים, כתיבת פרוזה, כתיבת שירה ועוד), ודרכים להתייחס לתוצרי הכתיבה; עבודה עם מילים ומטאפורות, תמונות, קלפים, סיפורי ילדות, חלומות ודמיון; והבנה מעמיקה של תהליך היצירה כתהליך מצמיח ומרפא.
 
בקורס נתנסה ונדון בכתיבה כבית וכמעשה של בניה; הכתיבה כמקום סודי ופרטי של הכותב; כתיבה, דמיון פעיל ומגע מעמיק עם העולם הפנימי (יונג), הכתיבה כמשחק; מעשה הכתיבה כמרחב פוטנציאלי; כתיבה והיכולת להיות לבד (וויניקוט); כתיבת חלומות וכתיבה חלומית; הכתיבה כ"אובייקט מתמיר" (בולאס) והכוח הטרנספורמטיבי של הכתיבה; הכתיבה כדיאלוג פנימי וכדיאלוג עם חלקי עצמי; הכתיבה כמחביאה וכמגלה; לכתוב טראומה – הכתיבה בשרות הטיפול בטראומה; הכוח התרפויטי של הבדיון; ונעסוק באופנים שונים של יישום הכתיבה ככלי בקליניקה כולל דוגמאות מחדר הטיפול.
 
מההתנסות האישית בכתיבה נצא לדיון בעקרונות להנחייה מיטיבה של תהליכי כתיבה בעבודה עם יחידים או קבוצות, ילדים מתבגרים ומבוגרים:
הנחייה שיוצרת מרחב בטוח באמצעות אמפטיה וקבלה, הנחיה המעוררת סקרנות, מעודדת ומאפשרת משחקיות, הנחייה מעשירה שמגרה יצירתיות, הנחייה שמעמידה את הכותב ואת קולו הפנימי במרכז, הנחייה שאינה חוששת בעמדה "לא יודעת" והיא נמנעת מביקורתיות; והנחייה שמנתבת את כוחות הקבוצה לתמיכה ולהכלה  של כל משתתפיה.

הקורס בנוי משילוב בין התנסות אישית ויצירתית לבין דיון בתיאוריות רלוונטיות ובאפשרויות היישום בשטח

מיועד לאנשי מקצוע מתחום הטיפול, החינוך, הייעוץ וההנחייה

משך הקורס:

בקורס השנתי 28 מפגשים שבועיים של 4 שעות אקדמיות:   
 
ימי שלישי בבוקר, שעות  10:00-13:15
 
סה"כ 112 שעות 

הקורס מתקיים בהרצליה

מוכר כקורס רשות  לעובדי הוראה בשבתון
קוד מוסד: 1777
 

הקורס הינו קורס פרונטלי במקרה של הנחיות מגבילות או סגר בשל הקורונה הקורס יועבר באמצעות זום

 

למועדי הריטריט בכתיבה - ריבה פרילמועדי הקורסים

סדנאות כתיבה מרוכזות

קבוצת כתיבה טיפולית – כתיבה תרפיה

בקבוצת כתיבה טיפולית - כתיבה תרפיה נשלב בין תהליכי כתיבה טיפולית לבין מפגשים חווייתיים ויצירתיים עם מילים, סיפורים, שירים ודימויים.

הקבוצה  תזמין את המשתתפים לתהליך אישי מאד של כתיבה, בתוך מרחב בטוח, מזמין ומאפשר; תעסוק בדרכים למציאת הקול האישי בכתיבה, בהתנסות בהנחת הקול האישי על הדף ובבדיקת האפשרויות לדייק יותר ויותר את אופני הכתיבה, ליצירת ביטוי מאפשר, יצירתי ומעבד של תכנים נפשיים שונים. הכתיבה  מאפשרת לברוא עולם באמצעות הדמיון, לפעול בעולם הנברא כפי שעדיין אי אפשר לפעול במציאות, לדבר עם דמויות דמיוניות / פנימיות.

 לשיח הטיפולי הקבוצתי נוסף תהליך של יצירה, אשר מַבְנֶה ומעבד את החוויה הפנימית, ומאפשר טרנספורמציה שלה.

הדיאלוג הטיפולי היצירתי מבקש לעודד את תהליכי היצירה הטבעית של הנפש הנובעת מעצמה, המתהווה ללא הרף, יוצרת, בוראת, ממציאה את עצמה מחדש, וכך מתפתחת, מרפאת את עצמה, מחלימה. הקריאה בקול של הנכתב בפני הקבוצה, אם וכאשר זה מתאים לכותב (ואך ורק אם זה מתאים לו), מוסיפה היבטים מרפאים חשובים: המילים הכתובות - המושמעות מדברות נוגעות ברבדים עמוקים של הכותב עצמו, של חברי הקבוצה ושל המנחה, היא מבטא רגשות מסוימים ומעוררת רגשות נוספים, היא מרעיד מיתרים של הנשמה, היא יוצר מרחב של צליל ושל יופי ושל יצירה, של החזקה ושל תמיכה, שמחזיק בתוכו לעיתים כאב ועצב עמוקים שאין לאדם מילים כדי לומר אותם.

הפן ה"לא מילולי" של המילים, והאופי היצירתי של הטיפול באמצעות קריאה, כתיבה ויצירה, מאפשרים נגיעה רכה והדרגתית בכאב ובטראומה, מציעים כלים אסתטיים ש"מחזיקים" מקומות של שבר שאין בהם מילים, ומעודדים טיפוח, פיתוח וחיזוק של החלקים הבריאים של האישיות. איכויות אלה של הטיפול עשויות להתאים לכל אחד: לכל אדם שמחפש אחר תהליך אישי משמעותי ועמוק בתוך מפגש טיפולי מיטיב ותומך.


אין צורך בניסיון קודם בכתיבה.
 
ההצטרפות לקבוצה כוללת מפגש מקדים אישי המיועד להכרות ראשונית ללא תשלום נוסף

‎ 
הקבוצה מתקיימת בהרצליה

פרטים נוספים וקביעת פגישת הכרות בטל. 054-4587504

למועדי הריטריט בכתיבה - ריבה פרילמועדי הקורסים

 

ריבה פרי, פסיכותרפיסטית וביבליותרפיסטית MA, מדריכה רשומה בי.ה.ת.

מטפלת במבוגרים ובמתבגרים בקליניקה פרטית בהרצליה. ניסיון רב בטיפול נפשי במסגרת בריאות הנפש, ובהוראה בתוכניות הכשרה לביבליותרפיה ובהשתלמויות למטפלים.
מנחה קורסים וסדנאות לאנשי מקצוע מתחום הטיפול, החינוך והייעוץ, וסדנאות כתיבה לקהל הרחב. מחברת הספר "מעשה ביצירה" בהוצאת מודן.

 פנו לייעוץ ולהתאמה אישית - זה הזמן להתקדם

*דואל
*פלאפון
*שם