שבתון בפייסבוק
שבתון - הפורטל השלם למורה המשתלם
הפורטל השלם למשתלם כתיבה יוצרת / כתיבה עיונית / כתיבה אקדמית ›› מוזות - ריבה פרי

מוזות – ריבה פרי – ביבליותרפיה, פסיכותרפיה וסדנאות כתיבה

קורסי כתיבה יוצרת / כתיבה עיונית / כתיבה אקדמית

הרצליה

לקבלת מידע ויעוץ אישי
השאירו פרטים
לנציג לימודים

מוזות – ריבה פרי – ביבליותרפיה, פסיכותרפיה וסדנאות כתיבה - קורסים וסדנאות כתיבה בהרצליה

 

ביבליותרפיה וטיפול בהבעה ויצירה

קורסים והשתלמויות

הקורסים מוכרים כלימודי השלמה למורים ועובדי הוראה בשנת שבתון

קוד מוסד 930

הסטודיו של ריבה פרי

ביבליותרפיה ככלי טיפולי לאנשי מקצוע


קורס שנתי בהנחיית ריבה פרי, ביבליותרפיסטית 

מדריכה בכירה ופסיכותרפיסטית מוסמכת M.A.

מוכר כקורס רשות לעובדי הוראה בשבתון

במפגש הביבליותרפי נעשה שימוש רב במלים ככלי טיפולי, כאשר בתוך הדיאלוג הטיפולי עם המטופל נשזרים גם סיפורים, שירים, מטאפורות ותהליכי כתיבה.

  • בקורס נעמוד על האספקטים הלא-מילוליים של המילה, ועל האיכויות המרפאות של הטקסט;
  • ננסה לחוות ולהבין כיצד ספר עשוי להפוך לאובייקט מנחם;
  • כיצד עצם האקט של סיפור מעניק חוויה של ערסול ושל החזקה רגשית;
  • כיצד עבודה עם גזרי מילים הופכת את המילה לחומר ולאובייקט שניתן לתת ולקבל, לסדר ולהדביק, לשחק איתו וליצור ממנו מוצר אמנותי;
  • כיצד הכתיבה מארגנת את החוויות הנפשיות, יוצרת תחושה של סדר פנימי, מביאה לידי תובנות חדשות ומאפשרת חוויה של קתרזיס. 

העיסוק בסיפורים והמשחק במילים מאפשר דיאלוג עקיף ולא מאיים בין מטפל למטופל, בין מורה לתלמיד, ובין הורה לילד ויצירת קשר דרך משחק אשר עשוי להתאים גם לעבודה עם מתבגרים ומבוגרים המתקשים בדרך כלל לשחק באופן ספונטני.

תוכנית הקורס:

  • תכנית הקורס כוללת מפגש חווייתי עם טקסטים ספרותיים, שירים, פזמונים פופולריים, מיתוסים ואגדות;
  • כתיבה בהשראת הטקסטים ובהשראת טכניקות שונות לגירוי הכתיבה, תהליכי כתיבה אישיים ודרכים להתייחס לתוצרי הכתיבה;
  • עבודה עם מילים ומטאפורות, תמונות, קלפים, סיפורי ילדות, חלומות ודמיון; שילוב חומרי אמנות בעבודה עם טקסטים;
  • והבנה מעמיקה של תהליך היצירה כתהליך מצמיח ומרפא.

הקורס בנוי משילוב בין התנסות אישית לבין דיון בתיאוריה ובאפשרויות היישום בשטח.

מיועד לאנשי מקצוע מתחום הטיפול, החינוך והייעוץ

מקום 

הקורס מתקיים בהרצליה

מתכונת הקורס

בקורס השנתי מפגשים שבועיים של 4 שעות אקדמיות

  ימי שלישי בבוקר, שעות  10:00 - 13:15
 
סה"כ 112 שעות 

קוד מוסד 930

לפרטים והרשמה פנו באמצעות טופס הפנייה או צרו קשר טלפוני

גמול השתלמות

ניתן להגיש בקשה לגמול השתלמות במסלול אישי בשבתון לעובדי הוראה

למועדי הריטריט בכתיבה - ריבה פרילמועדי הקורסים

 

 

כשמגבלות פוגשות דמיון -  סדרת השתלמויות מרוכזת לאנשי מקצוע

 

סדנאות כתיבה מרוכזות

בסדרה יתקיימו 8 מפגשים מרוכזים.

ניתן לקחת את כל הסדרה או מפגשים בודדים

10% הנחה על הרשמה ליותר מהשתלמות אחת

כל מפגש יפגיש באופן חווייתי ויצירתי בין העולם החיצון לעולמות פנימיים, בין מציאות לבין פנטזיה בין כאב לבין תהליך של יצירה.

מתוך החוויה והיצירה נצא לדיון תיאורטי וקליני במשמעויות האישיות והטיפוליות בשאלה: מה עשוי לקרות כשמגבלות פוגשות דמיון. 
 

המפגשים בתוכנית

אספקטים לא-מילוליים של המילה 

במפגש הביבליותרפי נעשה שימוש רב במלים ככלי טיפולי, כאשר בתוך הדיאלוג המילולי ממילא עם המטופל נשזרים גם סיפורים, שירים, מטאפורות ותהליכי כתיבה; ובכל זאת נחשבת  הביבליותרפיה כתחום טיפולי "לא-מילולי".  האספקטים הלא-מילוליים של המלה הם תרומתה של הביבליותרפיה לפסיכותרפיה. בסדנה נתנסה בעבודה עם מילים, טקסטים וטכניקות שונות של כתיבה. את ההתנסות ילווה דיון תיאורטי, אשר יקשור בין ההתנסות היצירתית האישית בסדנא לבין השימוש בביבליותרפיה ככלי טיפולי.

דימויים בחדר הטיפול  

בהשתלמות נחווה שימוש בטכניקות ה"מזמינות" דימויים אל תוך השיח הטיפולי ומעודדות את העלאתם מן הלא מודע אל המודע; נבחן כיצד ניתן "לצוד" או "לדוג" את הדימויים העולים באופן ספונטני בשיחה; ניצור ונכתוב בהשראת הדימויים; נבחן את השפעתם היצירתית והטיפולית של עצם העבודה החווייתית עם הדימוי ללא פרשנות שלו, ואת משמעותם ותרומתם להבנה פסיכואנליטית מעמיקה של השיח, עם פרשנות שלו. 
 

אוצרות בעליית הגג 

בסדנא "נטפס" באופן מטאפורי אל עליית הגג הפרטית והמשפחתית, ונחפש אחר האוצרות החבויים שם: חפצים ישנים, ספרים מאובקים, תמונות בשחור-לבן, תכשיטים עתיקים, רהיטים שידעו ימים יפים יותר... נסיר את האבק מעל סיפוריהם  של האוצרות הממשיים והסימבוליים שנמצא, ניצור ונכתוב בהשראתם, ונבחן את הפוטנציאל הטיפולי-ביבליותרפי של התהליך.
 

שימושים ביבליותרפיים בקלפים טיפוליים

בסדנא נעשה סוגים שונים של קלפים טיפוליים ויצירתיים: קלפי HO; Mythos; סדרות שונות שנוצרו בהשראת הטארוט: Motherpeace – Round Tarot Deck, טארוט אגדות וטארוט מיתולוגי; Points of view; מרילין ועוד.... כגירוי והשראה לתהליכי כתיבה וביבליותרפיה. המשתתפים יוזמנו לשתף ההתנסות החווייתית והיצירתית ולצאת מתוך כך לדיון בפוטנציאל הטיפולי – ביבליותרפי- יצירתי של הקלפים.
 

סוד הגן הנעלם  

מרי בת ה-10מוצאת באקראי את השער לגן הנעלם. בהיכנסה לשם היא מגלה קנוקנות ארוכות של שושנים שהזדחלו מעץ לעץ ולא היו עליהם כל עלים או פרחים. מרי לא ידעה אם הם חיים או מתים... אבל היא נמצאה בתוך הגן, והיא חשה שמצאה עולם שהוא כולו שלה. ואולי אחדים משיחי השושנים חיים עדיין ובבוא האביב יוכלו ללבלב ולפרוח? היא פסעה לאיטה בגן וראתה כי אי פעם היתה שם ערוגת פרחים, ומבצבצים מן העפר השחור שבתוכה כמה גבעולים דקים חדים וירקרקים: צמחים זעירים. אולי יש כאן עוד כאלה, חשבה. אלך הלאה ואראה. ולאחר שהקיפה את הגן כולו מצאה נבטים רבים כל כך עד שלבה נתמלא התרגשות... (מתוך "סוד הגן הנעלם", מאת פ.ה.ברנט)

בסדנא נחפש את השער לגן הנעלם שבתוכנו, נמצא את הנבטים המבצבצים מבין הענפים שיבשו ונחקור את הדרכים להעניק להם אור ומים שיאפשרו להם ללבלב ולפרוח.

כשמגבלות פוגשות דמיון 

שיטות הטיפול באמצעות אומנויות – והביבליותרפיה בתוכם – משתמשות בכוחם של הדמיון ושל היצירה כדי להתמודד עם קשיים בחיי המטופל. יונג השתמש בטכניקה של דמיון פעיל כדי להתמודד עם דיכאון שהיה שרוי בו, וויניקוט מדבר על היצירתיות ככוח מרכזי בהתפתחותו ובבריאותו הנפשית של האדם. בסדנא נעמוד על כוחם של המיטיב והמאפשר הדמיון ושל היצירתיות ואת מופעם הסימבולי בסיפורה של סינדרלה, שהיתה זקוקה לעזרתה של פיה ולכוח הקסם שלה, כדי להגיע לנשף בארמון; ובסיפורו של הסנדלר, שנזקק לעבודתם הלילית של הגמדים. הסדנא תאפשר מפגש עם הפיות והגמדים שבתוכנו, ותבחן - באמצעות תהליך המשלב מפגש בין סיפורים, דמיון, כתיבה ויצירה - את "כוח הקסם" של הדמיון במצבי חיים שונים.

מנדלות 

מקורה של המנדלה בבודהיזם ובסנסקריט משמעה 'מעגל קסם', היא סמל של שלמות, איזון, שיווי משקל, סימטריה ואחדות-הניגודים. יונג מתייחס אל המנדלה כמסמלת את את ה'עצמי', הגרעין הפנימי של הנפש ואת תהליך יצירתה של המנדלה כמסמלת תהליך נפשי  של "מירכוז"  (centroversion). בסדנא נפגוש מעשייה בעלת מבנה של מנדלה, שגיבורה מחפש אחר סמל מנדלה מרפא – פרח לב הזהב; נחווה תהליכי מירכוז, נכתוב בתוך מבנה של מנדלה, וניצור מנדלות באמצעות מבחר רחב של חומרים. מתוך כך נעמוד על הכוח המרפא, המאזן והממרכז המיוחס למנדלה.

החיה השומרת, החיה המנחה – בהשראת מסעות שאמאניסטיים 

הסדנא מתבססת על המסורת השבטית של מסעות שאמאניסטיים, בהם השאמאן - האחראי על האיזון הנפשי של השבט – ו"נוסע" ל"עולם שמתחת", כדי לחפש שם את החיה המנחה של אדם הפונה אליו בעת מצוקה. בהמשך הוא מאפשר מפגש בין האדם והחיה ותומך בפיתוח קשר ביניהם. אותו קשר מחבר את האדם מחדש עם מקורות היצירה וכוחות הריפוי העצמי הקיימים בלא מודע הקולקטיבי, וטיפוח החיבור עם ההיבט המכוון (Directive Aspect) של ה-Self.


כל ההשתלמויות משלבות מסעות בדמיון ותהליכים של כתיבה ויצירה במגוון רחב של חומרים, עם נגיעות תיאורטיות רלוונטיות.

מיקום:

הרצליה

הקורסים מוכרים כלימודי השלמה ע"י קרנות ההשתלמות

קוד מוסד 930

לפרטים והרשמה פנו באמצעות טופס הפנייה או צרו קשר טלפוני

למועדי הריטריט בכתיבה - ריבה פרילמועדי ההשתלמויות

 

 

 

קבוצת כתיבה

מפגשים שבועיים לאורך כל השנה, במקבצים בני 12 מפגשים

 

מתגבשת קבוצת כתיבה שבמסגרתה יוזמנו המשתתפים להתנסות במגוון רחב של סוגי כתיבה:
ממילים בודדות, דרך כתיבה חופשית-אינטואיטיבית, כתיבה יומנית, אוטוביוגרפיה, דיאלוגים עם דמויות פנימיות, כתיבה בהשראת תחושות גופניות והתמקדות בגוף, מכתבים, שימוש במטאפורות ודמיון בכתיבה ועד כתיבה מובנית ומתוכננת - שירה וסיפורים קצרים וארוכים. 

הסדנא תאפשר למשתתפים תהליך אישי מאד של כתיבה, בתוך קבוצה מכילה ותומכת אשר תוזמן להאזין ולהגיב להיבטים השונים של חוויית הכתיבה ולתוצרי הכתיבה של המשתתפים.  כל משתתף יוזמן לחפש את דרכו האישית, את סגנון הכתיבה המייחד אותו, את קולו האותנטי,  ואת יחסי הגומלין המתאימים לו עם תהליכי הכתיבה שלו.
לשם כך מתוכננת הקבוצה כקבוצה לטווח ארוך, אשר תקיים מפגשים שבועיים לאורך כל השנה, כאשר המפגשים יחולקו ל"מקבצים" של 12 מפגשים. בסוף כל "מקבץ" תהיה תחנת יציאה וכניסה, למשתתפים ותיקים אשר יבקשו לפרוש ולמשתתפים חדשים אשר יבקשו להצטרף.

הקבוצה מתאימה גם למי שהתנסה כבר בסדנאות כתיבה ובתהליכי כתיבה משל עצמו, וגם למי שמעולם לא כתב אבל רוצה לכתוב. אין צורך בניסיון קודם.

 

מרתון כתיבה

מרתון כתיבה הינו סדנת כתיבה מרוכזת, בת 6 שעות, המאפשרת לנסות למתוח את הגבולות: את גבולות הזמן, את גבולות הביקורת העצמית.  להרחיב את המרחב הפנימי והחיצוני שמאפשר את תהליך הכתיבה. שכן, לעיתים כה קרובות, כשאנחנו מנסים לכתוב, הזמן אינו מספיק. השעון עוצר את הכתיבה בדיוק כשהיא מתחילה לזרום, או נוגעת במשהו מעניין או מפתיע. ולפעמים כשאנו חושבים שסיימנו לכתוב, זה רק קצה ההתחלה. בדיוק כשנדמה שאמרנו את כל מה שהיה לנו לומר, אולי רק אז מתחילים לגעת במשהו אמיתי (ואולי זו הסיבה שמחליטים לעצור).

במרתון נתנסה בסוגים שונים של תרגילים ושל גירויים לכתיבה, למשכי זמן משתנים, וברמות שיתוף מגוונות עם המשתתפים האחרים.

המרתון מיועד למי שמעוניין להתנסות בכתיבה במסגרת תומכת ומאפשרת.
לא דרוש ניסיון קודם בכתיבה.

תן לעט ללכת במקומך...

 

ריבה פרי, ביבליותרפיסטית M.A.

תרפיסטית במרפאה לבריאות הנפש ע"ש דוידסון ("הנוטרים") ברעננה ובקליניקה פרטית; מלמדת ביבליותרפיה בתכניות הכשרה למטפלים בסמינר הקיבוצים ובאוניברסיטת לסלי, ומנחה השתלמויות בביבליותרפיה למטפלים בבר-אילן, בתל"מ ובביה"ס לפסיכותרפיה יונגיאנית. מנחה סדנאות כתיבה ומחברת הספר "מעשה ביצירה" בהוצאת מודן.


   לוח מועדי קורסים הנפתחים בחודשים הקרובים   מועד פתיחה שם קורס  
     
06/03/2018 ליצור לעצמי קריירה משלי - הזמנה להתבוננות יצירתית, עצמאית, חדשנית וייחודית על העבודה, הפרנסה והקריירה שלי (קורס מבוא).
12 מפגשים בשעות הערב
      פנו למידע על הקורס 

        פנו ליועץ לימודים - מוזות - ריבה פרי יש לכם שאלות ? רוצים לדבר ולהתייעץ איתנו ?
      לא מצאתם מועדים מתאימים ? פנו אלינו ונציע לכם אפשרויות נוספות